کد خبر 383788

احتمال مذاکره روسیه با ایران برای فروش تجهیزات پدافند هوایی

مدیر سازمان همکاری نظامی و تکنولوژی روسیه روز جمعه احتمال مذاکره روسیه با ایران برای تحویل تجهیزات پدافند هوایی و تجهیزات رادیویی-الکترونیکی را رد نکرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دیمیتری شوگایوف»، مدیر سازمان همکاری نظامی و تکنولوژی روسیه روز جمعه احتمال مذاکره روسیه با ایران برای تحویل تجهیزات پدافند هوایی و تجهیزات رادیویی-الکترونیکی را رد نکرد. 

شوگایوف با بیان اینکه روسیه کاملاً منطبق با قواعد بین‌المللی عمل می‌کند گفت همکاری‌های دفاعی با ایران برای تحویل سلاح‌های تهاجمی به این کشور قبل از اکتبر ۲۰۲۰ (مهرماه ۱۳۹۹) مجاز نیست. 

اشاره مدیر سازمان همکاری‌های نظامی و فناوری روسیه به زمانی است که محدودیت فروش سلاح‌ها و تجهیزات متعارف به ایران به پایان می‌رسد. در حال حاضر، فروش این سلاح‌ها به ایران نیازمند تأیید شورای امنیت است، اما طبق مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، این محدودیت‌ها اکتبر ۲۰۲۰ به پایان می‌رسند. 

شوگایوف گفت: «قبل از منقضی شدن تحریم‌های شورای امنیت می‌توانیم درباره همکاری در زمینه موضوعات زیر بحث کنیم: تحویل تجهیزات پدافند هوایی، ایجاد سامانه‌های یکپارچه تجسس، امنیت و دفاعی برای سواحل خلیج فارس، تحویل تجهیزات رادیویی-الکترونیکی، نوسازی تجهیزات پدافند هوایی و تحویل سلاح‌ها و مهمات سبک.»

 پیش از این شوگایوف گفته که روسیه آماده تحویل ساامنه پدافند دفاعی اس‌-۴۰۰ به ایران است اما جمهوری اسلامی ایران هنوز درخواستی برای دریافت این سامانه‌ها نکرده است. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر