کد خبر 375867

فرانسه: فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

شبکه الجزیره به نقل از کاخ الیزه گزارش داد که رئیس‌جمهور فرانسه به همتای آمریکایی خود پیشنهاد داده که در ازای عدم غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران، واشنگتن اجازه صادرات محدود نفت را به ایران بدهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دفتر ریاست جمهوری فرانسه شامگاه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود تاکید کرده که به دنبال تقابل نظامی با ایران نیست.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است که ترامپ طی گفت‌وگوهای خود با ماکرون در حاشیه اجلاس «گروه ۷» در شهر «بیاریتز» فرانسه، با بیان اینکه تمایلی به شروع جنگ با ایران ندارد اما تصریح کرد که خواستار توافق جدیدی با ایران [در موضوعات هسته‌ای و منطقه‌ای] است.

به نوشته وبگاه شبکه «الجزیره» ماکرون نیز در این دیدار به ترامپ پیشنهاد داده که برای کاهش تنش‌ها، واشنگتن به تهران اجازه دهد که صادرات نفت خود را به صورت محدود و برای مدت زمان معینی ادامه دهد اما به شرط اینکه ایران نیز دست از غنی‌سازی اورانیوم [بیش از سقف تعیین‌شده در برجام] بردارد.

پیش از این نیز یک دیپلمات فرانسوی به‌صورت غیررسمی گفته بود که ماکرون چنین پیشنهادی را به ترامپ داده است اما اکنون کاخ الیزه با صدور این بیانیه به‌طور رسمی ارائه این پیشنهاد را تایید کرد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه پیشتر در بیانیه‌ای گفته بود ماکرون و ترامپ در موضوع توافق هسته‌ای ایران و تنش‌های منطقه‌ای اختلافاتی دارند.

نشست گروه 7، از امروز در  بیاریتز فرانسه آغاز شده و سران کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن در آن حضور دارند. این گروه تا سال 2014 با نام گروه 8 شناخته می‌شد و روسیه هم عضو آن بود اما با ضمیمه شدن شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه، روس‌ها از این گروه کنار گذاشته شدند.

دیدار رئیس‌جمهور فرانسه با رئیس‌جمهور آمریکا یک روز پس از دیدار ماکرون با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاریس انجام می‌شود. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران مباحثات خود با رئیس‌جمهور فرانسه را خوب و سازنده توصیف کرده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • بابک
    ۴ ۲

    من نمیدونم امریکا و فرانسه چیکاره هستند که برای ایرا تصمیم میگیرند. نفت را بفروش با نفروش ، غنی سازی بکن یا نکن. من به عنوان بک ایرانی میگویم شما غلط میکنید که میگویید نفت بفروش ولی غنی سازی نکن. به شما اصلا مربوط نیست. خاک بر سر دولتی که جواب این بیشرمی ها را ندهد و قویا ان را محکوم نکند.

  • بابک
    ۴ ۲

    رییس جمهور امریکا و فرانسه هر دو غلط میفرمایند که درباره ایران ایطور تصمیم گیری میکنند. اگر کسی که این مطلب را خوانده و به چاپ نرساند و به رییس جمهور ایران تحویل ندهد باید بگویم که ایرانی نیستی. رییس جمهور ایران باید بگوید که هم نفت را میفروسیم و هم غنی سازی با درصد بالا انجام خواهیم داد تا کور شود هر انکه نتواند دید

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری