کد خبر 368055

انگلیس: نمی‌توانیم همه کشتی‌های خود را در خلیج‌فارس اسکورت کنیم

معاون وزیر دفاع انگلیس با تاکید بر اینکه این کشور نمی‌تواند تمام کشتی‌های متعلق به بریتانیا را در خلیج فارس اسکورت نظامی کند، گفت که لندن باید به دنبال کاهش تنش با ایران باشد.

به گزارش گاردین، توبیاس الوود معاون وزیر دفاع انگلیس امروز (یک‌شنبه) این انتقاد را که نفتکش انگلیسی توقیف شده توسط ایران می‌بایست بیشتر محافظت می‌شد را رد و تاکید کر که اولویت، باید کاهش تنش‌ها باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، الوود گفت: باید بودجه بیشتری صرف نیروی دریایی انگلیس شود و خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای موجب بالا رفتن تنش‌ها در منطقه شده است.

پس از آنکه یک نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط ایران توقیف شد، برخی مقامات پیشین انگلیس انتقاد کرده‌اند که قصور کابینه منجر به این اتفاق شده است و کشتی "استنا ایمپرو" می‌بایست بیش از این، مورد محافظت قرار می‌گرفت.

معاون وزیر دفاع انگلیس در پاسخ به این انتقادات گفت: روزانه کشتی‌های انگلیسی متعددی از این آبراه (تنگه هرمز) عبور می‌کنند و غیر ممکن است بتوان هر یک از این شناورها را جداگانه اسکورت کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه وضعیت به سرعت تغییر کرده و پاسخ دادن به آن زمان می‌برد، تصریح کرد: قبل از هر چیز باید برای کاهش تنش تلاش کنیم. ما اخیرا شاهد بلا رفتن تنش‌ها در خاورمیانه بوده‌ایم.

الوود توقیف نفتکش انگلیسی را بخشی از یک چالش ژئو پولتیکی گسترده‌تر توصیف کرد که ایران اکنون در تعاملش با غرب با آن مواجه شده است. وی خاطر نشان کرد: بنابراین، اولین و مهم‌ترین مسئولیت ما این است که اطمینان یابیم به یک راه حل درباره این نفتکش دست یافته‌ایم و همچنین مطمئن شویم که دیگر کشتی‌های حامل پرچم انگلیس با ایمنی از این آب‌ها عبور می‌کنند. ما سپس باید به دنبال یک روابط حرفه‌ای، مناسب و کارآمد با ایران باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال تحریم ایران وجود دارد، این اقدام ایران را خصومت‌آمیز خواند و گفت: نباید از این موضوع غافل شویم. این یک مسئله جدی است که ایران باید آن را بپذیرد.

این مقام انگلیس افزود: اگر خواهان ادامه ایفای نقش خود در صحنه بین‌المللی هستیم باید در نظر داشته باشیم که تهدیدات تغییر می‌کنند و می‌بایست هزینه بیشتری را صرف توان دفاعی، شامل نیروی دریایی سلطنتی کنیم. نیروی دریایی سلطنتی ما برای محافظت از منافعمان در سرتاسر دنیا بسیار کوچک است. این چیزی است که نخست وزیر بعدی باید به آن توجه کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری