کد خبر 361413

بریتیش‌ایرویز:

از دستورالعمل آمریکا درباره پرواز در حریم هوایی ایران پیروی می‌کنیم

یک خط هوایی انگلیسی اعلام کرد که به تبعیت از آمریکا، از پرواز در بخش‌هایی از حریم هوایی ایران خودداری می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،  خطوط هوایی انگلیسی «بریتیش‌ ایرویز» امروز جمعه اعلام کرد که در پیروی از سازمان هوانوردی فدرال آمریکا (FAA)، از پرواز در بخش‌هایی از حریم هوایی ایران خودداری می‌کند و تلاش می‌کند تا برای پروازهای خود مسیرهای جایزین پیدا کند.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از سخنگویان این خطوط‌هوایی گفت: «تیم ایمنی و امنیت ما دائما با مقامات در سراسر جهان در حال همکاری هستند تا در مجموع، خطرهای موجود در مسیرهایی که خط هوای ما در آن فعالیت دارند را ارزیابی کنند.»

سازمان هوانوردی فدرال آمریکا بامداد امروز  با صدور بخشنامه‌ای عبور هواپیماها و پروازهای خطوط هوایی این کشور از بخش‌هایی از حریم هوایی ایران را متوقف کرد. این بخشنامه اضطراری شامل مسیر هوایی عبوری بر فراز تنگه هرمز و دریای عمان که توسط جمهوری اسلامی ایران کنترل می‌شود بوده و از شرکت‌های هوایی آمریکا خواسته شده تا ضمن عبور نکردن از حریم هوایی جنوب ایران، مسیر جایگزینی برای پروازها خود پیدا کنند.

شرکت هواپیمایی KLM هم اعلام کرده است که از پرواز در بخش هایی از حریم هوایی ایران خودداری می‌کند.

بامداد روز (پنج‌شنبه) یک فروند پهپاد آمریکایی «گلوبال هاوک» پس از ورود به آسمان ایران هدف سامانه پدافندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت. بر اساس بیانیه سپاه پاسداران، این پهپاد پس از پرواز از جنوب خلیج فارس، «بر خلاف قوانین هوانوردی کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش نموده و در نهایت پنهان‌کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد» و نهایتا درون فضای سرزمینی ایران هدف قرار گرفته و ساقط شده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه در واکنش به ساقط شدن یک فروند پهپاد متجاوز این کشور توسط سامانه پدافندی جمهوری اسلامی ایران، گفت این حادثه می‌تواند محصول یک اشتباه فردی بوده باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر