کد خبر 361253

نیروی دریایی آمریکا در جستجوی لاشه پهپاد سرنگون شده

ارتش آمریکا هنوز از محل بقایای پهپادی که نوع آن را تریتان ام‌کیو-۴سی (MQ-۴C Triton) اعلام کرده اطلاعی نداده است. اما در صورت تأیید محل بقایای پهپاد آمریکایی در آبهای بین المللی، این کاملا در تضاد با روایت مقامات ایران از سرنگونی پهپاد آمریکایی است.

به گزارش اقتصادآنلاین، یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت که باقیمانده‌های یک پهپاد نظامی آمریکا که از سوی ایران سرنگون شده، در آب‌های بین‌المللی تنگه هرمز پیدا شده و نیروهای دریایی آمریکا به این منطقه اعزام شده اند. 

ارتش آمریکا هنوز از محل بقایای پهپادی که نوع آن را تریتان ام‌کیو-۴سی (MQ-4C Triton) اعلام کرده اطلاعی نداده است. اما در صورت تأیید محل بقایای پهپاد آمریکایی در آبهای بین المللی، این کاملا در تضاد با روایت مقامات ایران از سرنگونی پهپاد آمریکایی است.

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در نخستین واکنش به سرنگون شدن یک پهپاد این کشور از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صفحه توییتر خود نوشت که «‌ایران مرتکب یک اشتباه بسیار بزرگ شد.»

او همچنین گفت که امیدوار است دموکرات‌ها از ایالات متحده حمایت کنند نه ایران. 

بسیاری از دموکرات‌ها منتقد سیاست ترامپ برای خروج از توافق اتمی‌ با ایرانند و می‌گویند این تصمیم به افزایش تنش‌ها با ایران دامن زده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که پهپاد آمریکایی در آب‌های بین‌المللی هدف حمله موشک سپاه پاسداران قرار گرفته اما حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران گفت پهپاد آمریکایی سرنگون شده به «مرزهای آبی» ایران تعرض کرده بود.

به گزارش ایران اینترنشنال، گلوبال هاوک (آر.کیو-۴) دور بردترین پهپاد عملیاتی جهان است. هواپیمای بدون سرنشینی که با دو بال بلند شبیه به بال یک گلایدر که برای سوار شدن روی هوا و کاهش مصرف سوخت در ارتفاع بالا کاربرد بسیار دارد و توان حمل یک محموله ۹۰۰ کیلوگرمی حاوی سنسورهای شناسایی را دارد.این هواپیما دارای مخازن سوخت داخلی در درون بال و بدنه است و  می‌تواند تا ارتفاع ۶۵ هزارپایی پرواز کند و ۴ خدمه آنرا کنترل می کنند.

09

کوه مبارک منطقه‌ای که سپاه پاسداران اعلام کرده در آن پهپاد آمریکایی را سرنگون کرده است در جنوب ایران و شرق استان هرمزگان واقع است. این شهر در بخش بیابانی شهرستان جاسک و در ۶۵ کلومتری مرکز آن در کرانه دریای عمان قرار دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری