کد خبر 356891

رشد فراتر از انتظار اقتصاد سوئیس

رشد اقتصادی سه ماهه نخست سوئیس به ۰.۶ درصد افزایش یافت.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، رشد اقتصادی سوئیس در سه ماهه نخست امسال در شرایطی به ۰.۶ درصد رسید که پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد اقتصادی ۰.۴ درصدی این کشور داشت. این رشد هم‌چنین دو برابر رشد ثبت شده این کشور در سه ماهه پایانی سال گذشته بوده است. این رشد اقتصادی که دومین رشد اقتصادی فصلی متوالی مثبت سوئیس محسوب می‌شود بیش از همه متکی به مصارف خانوار بوده است. مخارج بخش ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری‌ها نیز طی این مدت به طرز محسوسی تقویت شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مصارف خانوار طی این مدت ۰.۴ درصد افزایش یافته است که ۰.۱ درصد بیشتر از مدت مشابه قبل است. مخارج مصرفی در تقریباً تمامی بخش‌ها رشد داشته است که این رشد به ویژه در هزینه‌های درمانی و تجهیزات الکترونیکی محسوس بوده است.

در همین مدت مخارج مصرفی دولتی بدون تغییر نسبت به دوره قبلی در سطح ۰.۳ درصدی باقی مانده است. تقاضای خارجی برای کالاهای ساخت سوئیس نیز در این مدت کمک زیادی به رشد این کشور داشته است. صادرات سوئیس در نخستین فصل ۲.۲ درصد و واردات این کشور ۲.۴ درصد رشد داشته است.

تا پایان سه ماهه نخست امسال، رشد دوازده ماه سوئیس به ۱.۷ درصد رسیده است که ۰.۲ درصد بیشتر از پیش بینی‌ها بوده است. اقتصاد سوئیس سال گذشته رشد ۲.۶ درصدی و در سال ۲۰۱۷ رشد ۱.۶ درصدی را تجربه کرده بود.

متوسط رشد اقتصادی فصلی سوئیس در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۰.۴۴ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه پایانی سال ۱۹۹۹ با ۲.۴ درصد و پایین‌ترین نرخ رشد ثبت شده نیز رشد منفی ۱.۹ درصد سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۸ بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر