کد خبر 340447

چرخش نخست‌وزیر انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا

نخست وزیر انگلیس درباره شکست کامل برگزیت به نمایندگان پارلمان این کشور هشدار داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، ترزا می نخست وزیر انگلیس تاکید کرد، اگر توافق برگزیت هفته آینده در پارلمان این کشور رد شود ممکن است انگلیس هرگز اتحادیه اروپا را ترک نکند. 

وی با هشدار به پارلمان این کشور افزود: تاخیر در برگزیت می‌تواند به شکل گیری نسخه‌ای از خروج منجر شود که با رای مردم انگلیس کاملا منافات دارد و یا به طور بالقوه به یک همه پرسی دیگر منجر شود.

نخست وزیر انگلیس همچنین عدم رای مثبت به توافق را «لحظه بحران» برای لندن خواند.

ترزا می در ادامه سخنان خود اظهارت داشت: نمایندگان پارلمان هفته آینده با انتخاب سختی روبرو هستند و اگر آنها به این توافق رای منفی دهند معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد. 

نمایندگان پارلمان انگلیس یک بار در دی ماه سال جاری به توافق دولت لندن با اتحادیه اروپا با 432 رای مخالف در برابر 202 رای موافق رای منفی داده بودند. 

این طرح که میان دولت انگلیس و اتحادیه اروپا مورد توافق قرار گرفته قرار است ساز و کار خروج انگلیس از این اتحادیه را مشخص کند. اجرایی شدن این طرح به تصویب پارلمان انگلیس نیاز دارد.

طبق برنامه، انگلیس قرار است 29 مارس یعنی حدود 21 روز دیگر اتحادیه اروپا را ترک کند اما این مساله نیازمند تصویب توافق در پارلمان در نشست سه شنبه بعدی است.

شبکه بی بی سی در این زمینه می‌گوید که هنوز بسیاری از نمایندگان با این توافق مخالف هستند. 

مردم انگلستان (انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلندشمالی) در ماه جولای سال ۲۰۱۶ با شرکت در همه‌پرسی رای به خروج از اتحادیه اروپا داده بودند و مذاکرات دو ساله خروج ماه مارس سال ۲۰۱۷ شروع شد اما تا کنون با گذشت یک سال و نیم از مذاکرات میان لندن و بروکسل پیشرفت چندانی نداشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر