کد خبر 334798

هدیه گرانبهای ترامپ به پوتین

وزیر خارجه پیشین امریکا از تصیم رئیس‌جمهور امریکا مبنی بر تعلیق پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان برد با روسیه انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در اظهاراتی ضمن انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در تعلیق پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان برد، گفت: «این تصمیم هدیه ای برای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه است تا از این پیمان خارج شود».

وی در اظهاراتی در دانشگاه جورج تاون افزود: دولت ترامپ بدون آنکه پوتین را به خاطر تقلب در اجرای پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان برد پاسخگو کند، از این پیمان خارج شده است. دولت آمریکا باید از دیپلماسی عمومی برای حل و فصل این مساله استفاده می‌کرد. آخرین چیزی که جهان در شرایط کنونی به آن نیاز دارد، رقابت بر سر تسلیحات هسته‌ای است.

آمریکا علنا روسیه را به نقض پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان برد متهم کرده و به این بهانه این پیمان را به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Hill، دولت اوباما نیز در زمانی که کلینتون وزیر امور خارجه آن بود نسبت به نقض این پیمان از سوی روسیه هشدار داده بود. دولت روسیه بارها این اتهامات را رد کرده است.

روسیه نیز اعلام کرده ست که برد این راکت ها در چارچوب پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان برد است واقعیت آن چیزی نیست که واشنگتن ادعا کرده است. مسکو تاکید کرده است که آمریکا به دنبال بهانه ای است تا از این پیمان خارج شود.

ولادیمیر پوتین در دیدار با اعضای دائم شورای امنیت روسیه اعلام کرد در صورت خروج کامل آمریکا از پیمان منع راکت های برد کوتاه و متوسط هسته‌ای، روسیه واکنش متقابل و متناسب انجام خواهد داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در دیدار با سرگئی شویگو، وزیر دفاع و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، در مورد واکنش کشور به خروج آمریکا از پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان برد بحث و گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش، پوتین در واکنش به این اقدام آمریکا اعلام کرده که روسیه نیز از پیمان منع راکت‌های هسته‌ای میان برد خارج می شود.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر