کد خبر 331490

پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است

رییس‌جمهوری روسیه اعلام کرد: عملی شدن طرح خروج آمریکا از سوریه یک قدم مثبت خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، نشست خبری مشترک رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین روسای‌جمهور ترکیه و روسیه در مسکو برگزار شد. پوتین در رابطه با دیدار خود با اردوغان گفت: فضای بسیار سازنده‌ای حاکم بود و پیرامون روابط دوجانبه بحث و گفت‌وگو کردیم.

پوتین اظهار کرد: بر روی راه حل پایدار در مسأله سوریه کار می‌کنیم. می‌خواهیم این موضوع از راه‌های سیاسی و دیپلماتیک حل شود.

رییس‌جمهوری روسیه اعلام کرد: قصد داریم اجلاس سه‌جانبه ترکیه، ایران و روسیه را در مسکو برگزار کنیم.

او تصریح کرد: ترکیه و روسیه باید به همکاری خود پس از حل مسأله سوریه ادامه دهند. در این راستا مقامات وزارتخانه‌هایمان نیز فعالیت مشترک خواهند داشت که پناهجویان نیز در محیطی امن به کشورشان بازگردند.

پوتین اظهار کرد: ما طرفدار برقراری کانال گفت‌وگو میان مقامات دمشق و کُردهای سوریه هستیم. معتقدیم این گفت‌وگو باعث ایجاد وحدت در جامعه سوریه و مایه خیر برای کشورهای همسایه خواهد بود.

او با اشاره به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، بیان کرد: نسبت به منافع دوستان ترک خود به ویژه در مورد ایجاد امنیت، احترام قائل هستیم.

پوتین تأکید کرد: حل تمامی مشکلات موجود در سوریه تنها با راه‌های سیاسی و دیپلماتیک ممکن است.

رییس‌جمهوری روسیه گفت: با ترکیه بر سر مبارزه مشترک با تمامی تروریست‌ها هم‌عقیده هستیم. متوجه تلاش‌های طرف ترکیه‌ای برای اجرای الزامات توافق ادلب هستیم.

او اضافه کرد: تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه موضوع بسیار مهمی است که باعث تحکیم دست‌آوردهای ما در منطقه خواهد شد. برقراری کانال گفت‌وگو میان تمام طرف‌ها ضروری است.

رییس‌جمهوری ترکیه نیز در این نشست خبری گفت: ماه آینده نشست دیگری با حضور حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در روسیه برگزار خواهیم کرد.

اردوغان اظهار کرد، عدم ایجاد خلأ در پی روند خروج آمریکا از سوریه که مورد سوءاستفاده گروه‌های تروریستی قرار گیرد، اهمیت زیادی دارد.

او بر لزوم مبارزه مشترک با گروه‌های تروریستی که درصدد جلوگیری از همکاری ترکیه و روسیه هستند، تأکید کرد.

 به نقل از آناتولی، رییس‌جمهوری ترکیه گفت: پیش از این، آمریکا رویکرد مثبت خود نسبت به اتخاذ تدابیر لازم در مناطق تهدیدآمیز را به اطلاع ما رسانده است. این تدابیر عبارت از ایجاد یک منطقه در حدود ۳۰ تا ۳۲ کیلومتر است. در مورد این موضوع نیز ما هیچ مشکلی با روسیه نداریم.

اردوغان افزود: مبارزه با گروه‌های تروریستی در ادلب طبق روال سابق به صورت مشترک ادامه خواهد یافت.

او تصریح کرد: روند مذاکرات سران و وزرا پیرامون ایجاد منطقه امن ادامه دارد و در این خصوص مناطقی که برای ما تهدید به شمار می‌روند، حائز اهمیت ویژه‌ای هستند.

پوتین همچنین طی اظهاراتی پیش از دیدار دوجانبه‌ با اردوغان در کاخ کرملین مسکو، اعلام کرد: اکنون نتایج دیدارهای مستمر با اردوغان را مشاهده می‌کنیم. حجم تجارت میان دو کشور در ۱۰ ماه نخست سال گذشته بیشتر از مجموع کل حجم سال ۲۰۱۷ بوده است.

وی افزود: همچنین شمار گردشگران روس در ترکیه در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل از آن با افزایش ۳۰ درصدی به شش میلیون تن رسیده است که این موضوع نیز باعث تعمیق روابط مردم دو کشور می‌شود.

پوتین با اشاره به تقویت روابط ترکیه و روسیه، گفت: اقدامات دوست عزیزم اردوغان نقش موثری در روابط دوجانبه و رسیدن آن به این سطح داشته است. متوجه اهمیت گسترش این روابط از نظر شما هستیم و می‌دانیم که در این راستا تلاش زیادی می کنید.

وی در خصوص پروژه‌های مشترک دو کشور نیز اظهار داشت: به اجرای پروژه‌های کلان و استراتژیک ادامه می‌دهیم. همچنین در مورد مسائل امنیتی و منطقه‌ای فعالیت‌های فراوانی انجام می‌دهیم.

رییس‌جمهوری روسیه درباره حادثه آتش‌سوزی دو کشتی در تنگه کرچ نیز گفت: به رغم این که مسئولان تمامی تلاش خود را کردند اما در کرچ شاهد یک فاجعه بودیم. با خانواده و نزدیکان قربانیان ابراز همدردی می‌کنم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری