کد خبر 325183

۶۰درصد آمریکایی‌ها خواهان استیضاح یا بازخواست ترامپ هستند

نتایج نظرسنجی تازه‌ای که در آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد که حدود ۶۰درصد از مردم این کشور خواهان استیضاح و برکناری دونالدترامپ یا بازخواست رسمی وی هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، نظرسنجی مشترک موسسه افکارسنجی هریس (Harris Poll) و مرکز مطالعات آمریکا در دانشگاه هاروارد (Harvard CAPS) که نتایج آن در اختیار تارنمای هیل قرار گرفته، حاکی است که بخش اعظم جامعه آمریکایی بر این باورند که باید اقداماتی علیه رئیس جمهوری این کشور صورت گیرد. اما مردم این کشور در خصوص اینکه کنگره باید چه اقدامی در مقابل ترامپ انجام دهد، اختلافاتی دارند. 
این نظرسنجی از 24 تا 26 دسامبر (سوم تا پنجم دی) انجام شده و هزار و 473 نفر در آن شرکت داشتند. از پاسخ دهندگان سوال شد که آیا ترامپ باید استیضاح یا بازخواست شود و یا اینکه کنگره نباید علیه وی اقدامی انجام دهد.
بنابراین نظرسنجی، 39درصد پاسخ دهندگان گفتندکه ترامپ بایداستیضاح وبرکنار شود. همچنین 20درصد از پاسخ دهندگان اعلام کردند که رئیس جمهوری باید رسما بازخواست شود.
استیضاح رئیس جمهوری آمریکا به رای موافق اکثریت اعضای مجلس نمایندگان این کشور نیاز دارد. با توجه به اینکه دموکرات ها اکثریت این مجلس را در اختیار دارند امکان انجام این کار وجود دارد اما رهبری حزب دموکرات درباره استیضاح ترامپ محتاطانه عمل کرده است. 
سنانیز میتواند روند استیضاح رئیس جمهوری را کلید بزند که با رای دوسوم سناتورها این امر قابل تحقق است. اما از آنجایی که 53 سناتور، جمهوریخواه هستند انتظار نمی رود که این مجلس یکصد عضوی با استیضاح رئیس جمهوری همحزبی خود موافقت کنند.
نتایج این نظرسنجی در حالی منتشر می شود که برخی از اطرافیان و اعضای سابق ستاد انتخاباتی ترامپ در سال 2016 با تحقیقات جنایی در دادگاه های واشنگتن دی.سی و نیویورک روبرو هستند. ستاد انتخاباتی وی با اتهام تبانی با روسیه مواجه است. همچنین «مایکل کوهن» وکیل سابق ترامپ متهم است که از طرف موکل خود به دو زن حق السکوت داده است. ترامپ با این دو زن رابطه نامشروع داشته است.
نظرسنجی Harvard CAPS/Harris Pollبه میزان محبوبیت ترامپ نیزپرداخته است. بنابراین گزارش، محبوبیت رئیس جمهوری آمریکا درمقایسه با نظرسنجی ماه گذشته با دو درصد سقوط به 44 درصد کاهش یافته است.
حدود 20 درصد از پاسخ دهندگان قویا از ترامپ حمایت کرده و 24 درصد نیز گفته اند که به نوعی از رئیس جمهوری آمریکا حمایت می کنند. این در حالی است که 56 از آمریکایی ها همچنان عملکرد ترامپ را تایید نمی کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر