کد خبر 323332

اروپا به ترامپ هشدار داد!

کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا درباره سیاست های تجاری ترامپ در قبال اروپا به وی هشدار داده و شرایطی را برای واشنگتن به منظور انعقاد قرار داد گمرکی قرار داد.

به گزارش هندلزبلات، آلمان اتحادیه اروپا و آمریکا می خواهند تعرفه‌های گمرکی بر اکثر تولیدات صنعتی خود را لغو کنند و این مسئله‌ای بود که رئیس جمهور آمریکا و رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در تابستان درباره آن توافق کرده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، "سسیلیا مالمستروم"، کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا حالا درباره اجرایی شدن چنین توافق تجاری ابراز تردید کرده است.

وی که در مصاحبه با روزنامه "هندلزبلات" آلمان سخن می گفت تصریح کرد که اگر دولت آمریکا همچنان بر درخواست های خود تاکید کند مذاکرات درباره توافق تعرفه های گمرکی در بخش صنعت اصلا شروع نخواهد شد.

مذاکرات رسمی در این باره بر اساس برنامه های اتخاذ شد قرار است در اوایل سال 2019 آغاز شود. در محافل اروپایی در این باره نگرانی وجود دارد که ترامپ از تعرفه های گمرکی روی تولیدات اروپا به عنوان ابزار فشار در این مذاکرات استفاده کند. به گفته مالمستروم این اقدام ترامپ آسیب های زیادی ایجاد کرده و بسیاری جایگاه های شغلی را در معرض خطر قرار می دهد.

وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا بلافاصله روی این مسئله با تعرفه های متقابل واکنش نشان خواهد داد و این درخواست آمریکا را نخواهد پذیرفت. یک چنین جهت دهی تجاری با قواعد سازمان تجارت جهانی سازگار نیست. وی انتقاد شدیدی به سیاست های ترامپ در این راستا وارد کرد.

مالمستروم همچنین گفت که البته جهانی سازی باید بهتر مدیریت شود. اما سیاست های حمایت اقتصادی ترامپ همه را فقیرتر می کند از جمله طبقه کارگر را که ترامپ می خواهد به آن ها کمک کند. ترامپ در طرف اشتباه داستان قرار دارد.

کمیسر بودجه اتحادیه اروپا از ابتدای سال جاری میلادی مذاکرات زیادی را درباره تعرفه های گمرکی بر محصولات فولاد و آلومینیوم از طرف دولت آمریکا انجام داده است ودر ماه جولای در آخرین دقایق مشترکا با رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا توانست در کاخ سفید از تشدید این مناقشات جلوگیری کند.

وی سال 2018 را با توجه به مناقشات تجاری روزافزون با آمریکا سالی سخت و همچنین سالی خوب ارزیابی کرده و گفت: طبیعتا مناسبات ما با آمریکا متشنج و بحرانی است حتی این در حالی است که ما با هم صحبت می کنیم و این به جدی ترین بحران در سازمان تجارت جهانی منجر شده است. البته ما شاهد تحولات خوشحال کننده ای هم در واکنش به این شرایط بوده‌ایم.

وی در این باره گفت که من بسیار خوشحالم که پارلمان اروپا هفته گذشته توافق تجاری با ژاپن را با اکثریت قاطع تصویب کرد. همچنین با مکزیک توافقاتی در این راستا شکل گرفته است. همچنین توافق تجاری با کانادا موسوم به ستا نتایج خیلی مثبتی داشت.

وی در بخش دیگری از مصاحبه با این روزنامه آلمانی مسئله غیر قابل پیش بینی بودن ترامپ و مذاکرات با وی در این شرایط را یک چالش ارزیابی کرد.

کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا همچنین گفت ما به این مسئله اعتقاد داریم و این موضع کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که با وجود همه اختلاف نظرها همچنین منافع مشترکی با آمریکا وجود دارد. یک توافق بر سر تعرفه های گمرکی به نفع هر دو طرف است.

وی این ایده ترامپ که فولاد و اتومبیل های اروپا می تواند یک تهدید برای آمریکا باشد را مضحک خوانده و گفت: ما دوست و متحد هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر