کد خبر 323271

جروزالم‌پست: ایران پیروز نهایی مذاکرات ژنو است

یک روزنامه اسرائیلی نوشت که ایران، روسیه و ترکیه با مذاکرات ژنو، آمریکا را بیش از پیش به حاشیه راندند و تهران نیز پیروز اصلی این مذاکرات است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، روزنامه «جروزالم پست» در یادداشتی به بررسی پیشرفت‌ها در تشکیل کمیته بازنویسی قانون اساسی سوریه پرداخته و نوشت که این امر در کنار تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه، نمونه جدیدی از به حاشیه رانده‌شدن واشنگتن توسط تهران، مسکو و آنکارا است.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به جلسه اخیر وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در ژنو برای گفت‌وگو درباره جزئیات کمیته قانون اساسی سوریه، آمده است: «وزارت خارجه روسیه، تداوم حضور نظامیان آمریکا در سوریه را مانعی برای صلح دانست. آمریکا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد خروج نظامیانش از سوریه را بررسی می‌کند».

جروزالم‌پست با بیان اینکه نشست ایران، ترکیه و روسیه در ژنو، دیدگاه‌های سه کشور را درخصوص سوریه به یکدیگر نزدیک کرد، نوشت: «با اینکه ترکیه از سال 2011 حامی معارضان بوده و ایران و روسیه حامی دولت بشار اسد، اما سه کشور منافع مشترک متعددی دارند».

این روزنامه ضمن تاکید بر اینکه هر سه کشور، مخالف حضور آمریکا در سوریه هستند، اضافه کرد: «ظریف گفت که آن نشست پیروزی برای ایران و شکستی برای غرب بود... دولت سوریه نیز به دنبال افزایش مشروعیت خود در منطقه است».

جروزالم پست با اشاره به اینکه نشست ژنو برای آمریکا یک آبروریزی بود، ادامه داد: «در حالی که جیمز جفری فرستاده ویژه (کاخ‌سفید در امور سوریه) گفته بود که آمریکا در حال کار روی فرایند سیاسی حل بحران سوریه طبق قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل است».

این رسانه صهیونیستی با بیان اینکه آمریکا دیگر جایی در نشست کمیته بازنویسی قانون سوریه ندارد، نوشت: «حتی هیچکدام از گروه‌های تحت حمایت آمریکا در شرق سوریه نیز در این نشست نخواهند بود. پس نه تنها آمریکا به حاشیه رانده‌شده بلکه گروه‌هایی که از آنها به بهانه داعش حمایت کرده بود، از فرایند سیاسی پسا-جنگ کنار گذاشته شده‌اند».

جروزالم پست در پایان، ایران را پیروز اصلی مذاکرات ژنو توصیف کرده و نوشت: «چهره خندان ظریف در تصاویر دست دادنش با لاوروف و چاووش‌اوغلو، برتری ایران را نشان داد».

کشورهای تضمین‌کننده آتش‌بس سوریه و برخی از معارضان در کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه موسوم به نشست سوچی روسیه بر سر تشکیل کمیته بازبینی قانون اساسی در این کشور توافق کردند. این کمیته قرار است متشکل از ۱۵۰ نفر باشد؛ ۵۰ نفر از معارضان، ۵۰ نفر از دولت سوریه و ۵۰ تن دیگر نیز شامل افرادی خواهد بود که سازمان ملل آن‌ها را معرفی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر