کد خبر 310473

استانبول فردا میزبان نشست چهارجانبه سوریه است

نشست چهار جانبه سران کشورهای ترکیه، روسیه، فرانسه و آلمان درباره سوریه فردا در شهر استانبول ترکیه برگزار می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به همراه استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در نشست فردا مسائل مربوط به سوریه را بررسی خواهند کرد.

رسانه های ترکیه اعلام کردند که برگزاری این نشست چهارجانبه به میزبانی ترکیه با محوریت اجرای آتش بس در ادلب و تلاش برای یافتن راه حل سیاسی پایدار برای بحران جنگ داخلی سوریه برنامه ریزی شده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه امروز طی گزارشی اعلام کرد که تحولات میدانی جنگ داخلی سوریه، شرایط ادلب پس از توافق نامه سوچی بین روسیه و ترکیه و پیگیری و بررسی نتایج روند سیاسی نشست های آستانه و ژنو مفاد اصلی نشست فردا تعیین شده است.

به گزارش این رسانه، نمایندگان کشورهای موسوم به 'گروه کوچک' که توسط استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در ژنو تشکیل شد، برای نخستین بار در چارچوب این نشست گردهم خواهند آمد.

انتظار می رود در پایان این نشست، بیانیه مشترک کشورهای شرکت کننده منتشر شود.

روزنامه ملیت ترکیه امروز در گزارشی اجلاس چهارجانبه فردا درباره سوریه در استانبول را گامی لازم برای حفاظت از تمامیت ارضی سوریه و دستیابی به راه حل سیاسی و پایدار در این کشور عنوان کرد.

این رسانه نوشت که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در این نشست پیشنهادهای خود برای حل مساله سوریه را در هشت سر فصل ارائه خواهد کرد.

این رسانه، اجرای تصمیمات اتخاذ شده در چارچوب اجلاس آستانه و سوچی، حفظ تمامیت ارضی سوریه، برگزاری انتخابات عادلانه، تهیه یک قانون اساسی جامع و فراگیر، گسترش مناطق امن در سوریه از جمله در شرق فرات، عدم تبعیض در زمینه مبارزه با تروریسم، انجام کمک های بشردوستانه و تأمین شرایط لازم برای بازگشت پناهجویان را جزو این هشت پیشنهاد عنوان کرد.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز امروز طی بیانیه ای مهمترین هدف نشست چهار جانبه سوریه در استانبول را یافتن راه حل های سیاسی برای برون رفت از بحران سوریه و روشن شدن اقدامات بعدی در روند سیاسی، تدوین نقشه راه و فعال کردن کمیسیون قانون اساسی سوریه عنوان کرد.

وی همچنین هدف اولیه ترکیه از این نشست را حفظ توافقنامه ادلب، جلوگیری از نقض توافق و آتش بس در منطقه عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه حدود یک ماه پیش با ادعای 'احتمال بروز یک فاجعه انسانی در شهر ادلب سوریه' از برگزاری این نشست خبر داده بود.

اردوغان امروز طی سخنرانی در نشست روسای استانی حزب عدالت و توسعه در آنکارا مدعی شد که 'از زمان امضای توافقنامه سوچی بین ترکیه و روسیه مشکلی در ادلب نبوده و آرامش بر منطقه حاکم است.'

وی بر 'یافتن راه حل سیاسی برای مساله سوریه که در برگیرنده تمامی گروه های انسانی، مذهبی و اقلیت ها، مبتنی بر عدالت و دموکراسی باشد'، تاکید کرد.

رییس جمهوری ترکیه همچنین با بیان این که در این چارچوب باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شود، اضافه کرد: تصمیم داریم به جای معطلی در منبج، توجه و انرژی خود را معطوف به شرق فرات کنیم چرا که آمریکا توافق منبج را به ابزاری برای تعلل ترکیه تبدیل کرده است.

وی اظهار کرد: معتقدیم که مساله بین ترکیه و آمریکا درباره منبج دیر یا زود بر اساس خواسته ترکیه حل و فصل خواهد شد.

اردوغان همچنین با ادعای این که کشورش در شرق فرات از سوی یک گروه تروریستی تهدید می شود، اضافه کرد: اجازه نمی دهیم که در مرزهای ترکیه اتفاقی تهدید آمیز صورت گیرد.

رییس جمهوری ترکیه با اشاره به وارد آمدن 'ضربه سهمگین به کریدور ترور' در جنوب مرزهای ترکیه گفت: دوباره اجازه تشکیل این کریدور را به هیچ وجه نخواهیم داد چرا که این امر خط قرمز ماست.

دولت ترکیه و اردوغان حضور و فعالیت گروه های کُردی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) در شمال سوریه و به خصوص در شرق فرات را مغایر امنیت ملی ترکیه عنوان کرده و با همدست خواندن این دو گروه با گروه تروریستی پ.ک.ک، مدعی است که این سه تشکیلات در صدد ایجاد منطقه ای به نام 'کریدور ترور' در شمال سوریه و ایجاد کشور مستقل در جنوب مرزهای ترکیه هستند.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر