کد خبر 286395

وزیر امور خارجه ایران:

بودجه نظامی هنگفت آمریکا توان تأمین امنیت شهروندان این کشور را ندارد

وزیر امور خارجه ایران با انتشار ویدئویی درباره حجم سلاحی که آمریکا به دیگر کشورها صادر کرده، نوشت واشنگتن با این حجم از صادرات سلاح جهان را بی‌ثبات می‌کند و در عین حال از تأمین امنیت شهروندان خود ناتوان است.

به گزارش اقتصادآنلاین، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه با انتشار ویدئویی از روند صادرات تسلیحاتی آمریکا در دهه‌های اخیر، نوشته است که واشنگتن با صادرات این حجم از سلاح، جهان را بی‌ثبات می‌کند.

وی در توییتر نوشت: «ایالات متحده با صادرات تسلیحاتی، جهان را بی‌ثبات می‌کند و بودجه‌ای را که می‌توانست برای آینده‌ای روشن‌تر استفاده شود، هدر می‌دهد.»

ظریف افزود: «با این وجود، تسلیحات این کشور حتی نمی‌تواند امنیت شهروندان این کشور را تأمین کند: سهم ۳۵ درصدی از بودجه نظامی جهان، نتوانست مانع آن شود که ۱۵ سعودی در یازده سپتامبر بیش از ۹۰۰۰ آمریکایی را به قتل رسانده یا مجروح کنند.»

دولت آمریکا بیشترین بودجه نظامی را در جهان دارد و همزمان صادرکننده اصلی تسلیحات و جنگ‌افزار در جهان است. بودجه نظامی آمریکا در سال ۲۰۱۹ به ۷۱۶ میلیارد دلار می‌رسد و آنطور که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا وعده داده، این رقم در سال‌های آینده از این هم بالاتر می‌رود.

بر اساس ویدئوی منتشر شده در توییتر ظریف که با اتکا به داده‌های موسسه بین‌المللی مطالعات صلح استکهلم ساخته شده، در سال‌های اخیر کشورهای عربی منطقه غرب آسیا از جمله عربستان، امارات، قطر و بحرین به مهمترین واردکنندگان تسلیحات از آمریکا بدل شده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر