کد خبر 276625

تشدید جنگ لفظی دوحه و ریاض

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرد که خریدهای تسلیحاتی کشورش ربطی به عربستان یا دیگر کشورها ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الجزیره درباره خریداری سامانه دفاع موشکی اس – 400 از روسیه گفت: "تصمیم قطر برای خرید هرگونه سامانه دفاعی یا نظامی یک تصمیم حاکمیتی است و نه ربطی به عربستان و نه هیچ کشور دیگری دارد".

وی افزود: قطر منتظر است که پاریس در قبال مطالب منتشر شده در روزنامه لوموند در خصوص نگرانی سعودی‌ها از این قرارداد موشکی (سامانه اس - 400) واکنش نشان دهد.

روزنامه فرانسوی لوموند جمعه گذشته نوشت که عربستان از امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه خواسته است تا بر قطر فشار بیاورد و مانع از دستیابی این کشور به سامان اس - 400 روسیه شود.

 بر اساس اطلاعاتی که لوموند به آن دست یافته است، عربستان اخیرا طی نامه‌ای خطاب به ریاست‌جمهوری فرانسه بر آمادگی خود برای اقدام نظامی علیه قطر در صورت دستیابی این کشور به سامانه پدافند هوایی اس - 400 روسیه تاکید کرده است.

الکسی کوندراتیف نایب رئیس کمیته دفاع و امنیت شورای فدرال روسیه (مجلس اعلای روسیه) روز شنبه گفت که مواضع عربستان تصمیم روسیه برای تجهیز قطر به سامانه پدافند هوایی اس - 400 را تغییر نخواهد داد.

وی افزود: مواضع عربستان در این خصوص همسو با مواضع آمریکا است و واشنگتن نیز نمی‌خواهد بازار سلاح در منطقه را از دست دهد و بنابراین بر عربستان فشار می‌آورد.

این مقام روس با بیان اینکه "واضح است که ریاض به دنبال گسترش سلطه خود در منطقه است"، گفت: تقویت امکانات نظامی ارتش قطر از طریق سامانه پدافند هوایی اس - 400، مزیت‌های زیادی برای این کشور دارد، بنابراین نگرانی سعودی‌ها قابل فهم است.

مجتهد افشاگر اسرار خاندان سعودی در تازه ترین توییت خود نوشت: تحرکات نظامی غیرمنتظره و عجیب عربستان در قبال قطر وجود دارد.

وی افزود: تلاش هایی برای نقض حریم هوایی و زمینی وجود دارد و استقرار نیروهای زمینی مشاهده می شود.

مجتهد گفت: این تحرکات عجیب است زیرا آنها (عربستان) ناتوانی نظامی خود را در انجام اقدامی درک می کنند و می دانند که خطرات و عواقب این تحرکات چه خواهد بود. حال سوال اینجا است که آیا این تحرکات صرف برای ترساندن (قطر) است؟

در همین حال، روزنامه نیزاوایسیمایا گازتا روسیه نیز با ارایه گزارشی درخصوص هشدار عربستان علیه قطر به نقل از یوری شوتکین نایب رئیس کمییسون دفاع مجلس نمایندگان روسیه نوشت: گفته عربستان درخصوص امکان فروش سامانه اس - 400 به قطر تاثیری نخواهد داشت.

این روزنامه درخصوص "جدی بودن قصد عربستان برای حمله به قطر در صورت دستیابی این کشور به سامانه اس - 400" ابراز شک و تردید کرد و نوشت: حضور نیروهای آمریکا و ترکیه عاملی بازدارنده برای جلوگیری از بروز جنگ در شبه جزیره عربی به شمار می رود و اگر فرض کنیم که نیروهای آمریکایی پایگاه العدید در قطر را ترک کنند؛ حضور نیروهای ترکیه در قطر همچنان عاملی بازدارنده خواهد بود.

وزیر خارجه قطر همچنین به تحولات در اردن و اعتراضات گسترده در این کشور پرداخت و ابراز تاسف خود را از تنش کنونی در این کشور ابراز داشت و همه کشورهای عربی و هم پیمانان اردن را تشویق کرد تا از ثبات این کشور حمایت کند.

وی درباره بحران یکساله کشورش با چهار کشور عرب امارات، عربستان، بحرین و مصر گفت: آمریکا رسما به ما برگزاری اجلاس سران کشورهای عربی (حوزه خلیج فارس) در سپتامبر آینده در کمپ دیوید را اطلاع نداده است اما دولت آمریکا برای برگزاری این اجلاس تلاش می‌کند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن سال گذشته میلادی (15 خرداد 96) روابط خود با قطر را به‌ بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع و تمام گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر را مسدود کردند اما قطر این اتهامات را رد کرد است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر