کد خبر 273085

کاهش شدید سرمایه‌گذاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا

آمارهای یورواستات نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا در یک دهه اخیر به شدت کاهش یافته و ۲۴ کشور از ۲۸ عضو این اتحادیه با کاهش شدید سرمایه‌گذاری مواجه شدند.

به گزارش راشاتودی، آمارهای یورواستات نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در ۲۴ عضو از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا طی یک دهه گذشته به شدت افت داشته است. 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، براساس گزارش یورواستات، کاهش سرمایه گذاری به طور میانگین ۲.۳ درصد کاهش یافته و به ۲۰.۱ درصد تولید ناخالص داخلی سال گذشته این کشورها رسیده است. در حالی که این رقم در سال ۲۰۰۷ به میزان ۲۲.۴ درصد بود. کشورهای شرق و جنوب اروپا که در برابر بحران‌ها بسیار آسیب‌پذیر هستند، شاهد کاهش بیشتر سرمایه‌گذاری در سال‌های پس از بحران بودند. 

آمارها نشان داد که تنها سه کشور عضو اتحادیه اروپا با افزایش سرمایه‌گذاری مواجه شدند که این کشورها سوئد، اتریش و آلمان هستند. براساس این آمار، افزایش سرمایه‌گذاری سوئد یک درصد، اتریش ۰.۶ و آلمان ۰.۲ درصد بوده است. 

سال گذشته همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مجموع ۳.۵ میلیارد دلار در حوزه‌های عمومی و خصوصی سرمایه‌گذاری کردند و سرمایه‌گذاری در بحث زیرساخت‌ها هم حدود نصف کل سرمایه‌گذاری‌ها را شامل‌ می‌شد. در حوزه خودرو، تجهیزات و جنگ‌افزارها ۳۱ درصد کل سرمایه‌گذاری‌ها را داشتند و ۱۹ درصد کل سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه سیستم‌های اطلاعاتی انجام شد. 

همچنین صندوق سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا هم که پس از بحران مالی و اقتصادی ایجاد شد، ۳۳۵ میلیون دلار کمک کرده است و درنظر دارد که این رقم کمک‌های سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا را تا سال ۲۰۲۰ به ۵۹۰ میلیارد دلار برساند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری