کد خبر 271295

افشای حمایت مالی سفیر آمریکا از گروههای تروریستی صهیونیست

یک پایگاه اطلاع‌رسانی یهودی گزارش کرد که سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی در زمانیکه ریاست یک سازمان غیرانتفاعی را برعهده داشت، مبالغ زیادی به سازمانهای تروریستی کمک کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی، رئیس یک سازمان غیرانتفاعی بوده است که به گروههای تندرو یهودی که در لیست سازمانهای تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار دارند، کمک مالی می‌کرده است.

پایگاه تحلیلی «جی تی ای» (جوئیش تلگرافیک ایجنسی)، مرکز آمریکایی دوستان مدرسه دینی در بیت ایل در سال 2013، حدود 48 هزار شِکِل (12 هزار دلار) به گروه تروریستی «کومومیوت» کمک مالی کرده است.  فریدمن در آن زمان رئیس این سازمان غیرانتفاعی بوده است.

«بلوک دموکراتیک»، یک سازمان غیردولتی اسرائیلی که تأمین بودجه گروههای بسیار افراطی و راستگرا را دنبال می‌کند، چنین اطلاعاتی را منشتر کرده است.

وزارت خارجه آمریکا از سال 1997، «کاخ» را بعنوان یک گروه تروریستی معرفی کرد و در جدیدترین لیست وزارت خارجه آمریکا که مربوط به سال 2016 می‌شود، «جنبش کومومیوت»، نام فعلی این گروه، نام مستعار «کاهان چای»،  یک شاخه از گروه «کاخ» بعنوان سازمان تروریستی موجود است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که خاخام «مئیر کهانا» که از بنیانگذاران جنبش کاخ است، به اخراج فلسطینیان از اراضی اشغالی دعوت می‌کند.

جنبش کومومیوت در سال 1999 در لیست سازمانهای تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته است.

شکل کنونی جنبش کومومیوت در سال 2006 و یکسال بعد از آن شکل گرفت که رژیم صهیونیستی شهرک‌های نوار غزه را تخلیه کرد تا از تخلیه دیگر شهرک‌ها جلوگیری کند.

دولت کانادا در سال 2016، جنبش کومومیوت را بعنوان یک نهاد تروریستی معرفی کرد و «موسی کوهن» رئیس فعلی این جنبش سال گذشته در گفت‌وگو با «عاروتص شوع» گفت که به دنبال حذف این جنبش از لیست سازمانهای تروریستی است.

سخنگوی سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی به سؤالات متعدد پایگاه «جی تی ای» برای اظهارنظر درباره این گزارش، پاسخ نداد.

هاآرتص روز پنجشنبه هفته گذشته به نقل از دفتر فریدمن گزارش کرد، «سفیر با بنیاد کومومیوت و هرگونه ارتباط میان آن ها و مرکز آمریکایی دوستان مدرسه دینی در بیت ایل ناآشنا است».

فریدمن گفته است که هیچ ارتباطی با فعالیت‌ سیاسی مربوط به شهرک‌سازی در «بیت ایل» ندارد.

فریدمن قبل از آنکه «دونالد ترامپ»، بعنوان رئیس‌جمهور آمریکا برگزیده شود، بعنوان وکیل وی فعالیت می‌کرد و محرک اصلی پشت تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر