کد خبر 267862

هدف تحریم‌های آمریکا ممانعت از رشد اقتصادی روسیه

نظرسنجی رویترز از ۲۳ تحلیلگر و اقتصاددان نشان داد تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه بر برنامه کاهش نرخ بهره و بهبود اقتصادی این کشور اثر خواهد گذاشت.

به گزارش رویترز، تحریم‌های ماه جاری آمریکا علیه روسیه برای بانک مرکزی این کشور تعیین کننده بودند چرا که برنامه آن برای کاهش نرخ بهره و تسریع رشد کند روسیه را بر هم زدند. این تحریم‌ها که برخی از مقامات، شرکتها و تجار روسی را هدف قرار دادند بازارهای روسیه را تحت تاثیر قرار دادند و ارزش روبل به پایین ترین سطح از سال ۲۰۱۶ رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بانک مرکزی روسیه در تازه ترین تصمیم گیری خود، نرخ بهره را تا پایان سال ۲۰۱۸ معادل ۶.۷۵ درصد اعلام کرد که بیشتر از ۶.۵ درصد پیش بینی شده ماه قبل است. با این حال به گفته کریستوفر شیلز- تحلیلگر بازارهای جهانی موسسه " اینفورما"-  شاید تا ماه ژوئن نرخ بهره کاهش یابد که این مساله بستگی به این خواهد داشت که ارزش روبل بهبود پیدا کند. روبل در حال حاضر ۱۰ درصد کمتر از سطح ماه مارس در برابر دلار ارزش دارد.

نتایج نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد نرخ تورم روسیه به احتمال زیاد امسال نیز پایین تر از هدف گذاری بانک مرکزی و در سطح ۳.۴ درصد باقی خواهد ماند. همچنین انتظار می رود رشد اقتصادی روسیه به ۱.۷ درصد برسد که ۰.۱ درصد کمتر از پیش بینی ماه گذشته است.

رشد اقتصادی کمتر به عنوان یکی از نتایج تحریم ها دانسته می شود که باعث کاهش ارزش سهام شرکت‌های بزرگ وابسته به اشخاص تحریم شده شامل " روسال"، " ای ان گروپ"، " گاز پروم" و "پولیوس" شده است. کریل ترماسوف- از مقامات سابق وزارت اقتصاد روسیه- گفت: تحریم ها اثر مستقیمی روی کاهش تولیدات کارخانه‌های روسال و تولید برق دارند. اعمال این تحریم ها باعث ایجاد حس ناامنی در فضای اقتصاد روسیه شده و دلار  از ۵۷.۳۵ روبل در ماه گذشته به ۶۰.۳۰ روبل رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر