کد خبر 259717

موگرینی: ترامپ از برجام خارج شود، اروپا وارد عمل می‌شود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید اعضای این اتحادیه در حال آماده شدن برای حفظ منافع خود در شرایطی هستند که ترامپ بخواهد از برجام خارج شود.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص نزدیک شدن به زمان ضرب‌الاجل ترامپ برای اصلاح یا خروج از برجام، می‌گوید که «ما اتحادیه اروپا روی ضرب‌الاجل خود، زمان خود و اولویت‌های خودمان کار می‌کنیم. اینکه مشخص کنیم اولویت‌های راهبردی ما کدامند و اولویت راهبردی مشخص ما تداوم اجرای خوب [توافقی] است که 10 مرتبه از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده است».

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، موگرینی که شب گذشته و در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، تأکید کرد در نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام با حضور همه طرف‌های این توافق که روز جمعه برگزار شدند بار دیگر روی این موضع تأکید شد.

وی هرچند به تفاوت لحن سخنان کشورهای اروپایی درباره برجام اشاره کرد، اما تأکید کرد که همگی موضعی یکسان در این خصوص دارند و تصریح کرد که درباره [اعمال] تحریم‌های بیشتر [علیه] ایران صحبتی نشد. به گفته وی کشورهای اروپایی درباره کار مشترک نسبت به نقش‌آفرینان و طرف‌های مختلف این توافق و برای تداوم اجرای آن صحبت و رایزنی شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که «به طور خاص به دنبال پایبند نگه‌داشتن کامل ایران به برجام هستیم، ... اینکه ایران به اجرای تمامی تعهدات خود طبق برجام ادامه دهد؛ و ... همچنین دوستان آمریکایی را به این توافق کاملا پایبند نگه داریم».

وی تأکید کرد که در عین حال خواهان رسیدگی به دیگر مسائل خارج از گستره برجام از جمله سوریه و یمن هستیم که به طور جدا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

موگرینی در بخشی دیگری از سخنان خود در خصوص تهدید ترامپ برای خروج از برجام تصریح کرد که اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای حفاظت از منافع خود است، در صورتی که تصمیمات دیگری [از سوی ترامپ] در زمینه اجرای برجام گرفته شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر