کد خبر 218867

طرح عربستان و امارات برای براندازی در قطر کلید خورد

معارضان قطر در نشستی در لندن «عبدالله بن علی آل ثانی» را به عنوان جانشین امیر قطر معرفی کردند.

به گزارش راشاتودی، معارضان قطر در نشستی در لندن «عبدالله بن علی آل ثانی» را به عنوان جانشین امیر قطر معرفی کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، اولین جلسه نشست معارضان قطری در لندن در حالی برگزار شد که معارضان قطری مدعی شده بودند دولت قطر در برگزاری این نشست موانعی ایجاد کرده است.

معارضان قطری در ابتدای این نشست اعلام کردند که دوحه تلاش می کند از تروریسم و افراط گرایی حمایت کرده و به همین دلیل باید به دنبال سرنگون کردن قدرت حاکم در قطر باشیم.

این نشست که با حضور شخصیت های دانشگاهی و سیاسی مخالف تمیم بن حمد امیر فعلی قطر برگزار شده بود بر پنج محور استوار شده و موضوعاتی چون اتهام حمایت قطر از تروریسم، روابط با ایران، تلاش برای نفوذ جهانی در حالی که دوحه خود قوانین بین المللی و حقوق بشر را زیر پا می گذارد، در این نشست مورد بررسی قرار گرفته است.

یکی از چهره های شاخص در این نشست «خالد الهیل» تاجر قطری بود که پیشتر تأکید کرده بود که این نشست ارتباطی به امارات و عربستان ندارد.

در حالی که رسانه های قطری حدود یک هفته پیش از تلاش عربستان و امارات برای براندازی در دوحه خبر داده بودند، در نشست اخیر اتحادیه عرب هم سفیر عربستان در مصر مدعی شد که کشورش به دنبال براندازی در قطر نیست، اما اگر بخواهد هر کاری را می تواند انجام دهد.

عبدالله بن علی آل ثانی یکی از اعضای خاندان حاکم قطر است که پیشتر دولت عربستان و طی مراسم حج از او استقبال کرده و گفته بود ارتباطات خود را با قطر از این به بعد از طریق او انجام خواهد داد. این اقدام تحریک آمیز عربستان با انتقاد دوحه مواجه شده بود که عربستان را به تلاش برای تغییر حکومت در قطر متهم کرده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر