{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 361963

در گذشته تقسیم وظایف خانه بین زن و شوهر چندان معنایی نداشت. امروزه با گسترش تعداد زنان شاغل و حضور زنان در اجتماع، در برخی از خانواده‌ها مساله تقسیم وظایف با نگاه سنتی بعضا منجر به درگیری‌هایی بین زوجین می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  بسیاری از مردان کار منزل را نمی‌پذیرند و زنان شاغل نیز نمی‌توانند بار مسئولیت تمام کارهای خانه را به دوش بکشند و به مرور زمان فرسوده می‌شوند. در این زمان برخی از مردان می‌گویند «نیازی به کارکردن همسرشان ندارند»، بدین صورت استقلال مالی زن را زیر سوال برده و موضوع را بغرنج‌تر می‌کنند. حتی تمام کارهای منزل برای زنان خانه‌دار نیز در مواقعی سنگین محسوب می‌شود، تمام این مسائل نیاز به تغییر نگرش مردان برای کمک به همسرشان دارد. در اینجا درباره اصول تقسیم وظایف و اینکه چرا باید این کار را کنید، صحبت کرده‌ایم.

وظیفه؛ مشکل همین‌جاست!

برخی از مردان و حتی زنان، کار خانه را وظیفه زن می‌دانند در صورتی که اگر به چشم وظیفه به زندگی نگاه کنید، کار بیرون از خانه مرد هم وظیفه است و این واژه می‌تواند منشا بسیاری از تعارضات باشد. وقتی شما برحسب وظیفه بیرون از منزل کار کنید و همسرتان برحسب وظیفه کارهای منزل را انجام دهد، رابطه به تلخی می‌گراید. اولین گام این است که پیش از ازدواج زن و مرد درباره کارهای منزل و بیرون از منزل به توافق نسبی با هم برسند. تعامل و مشارکت، بهترین راه است.

مردان باید خانه‌داری را یاد بگیرند

زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی، زندگی مستقل و سربازی، برخی از اتفاقاتی است که به مردان کمک می‌کند بتوانند تا حدودی از مسئولیت‌های خانه‌داری آگاه شوند. بزرگ‌ترین اشتباه برخی مردان این است که کار خانه را وظیفه زن می‌دانند و از کار منزل فرار می‌کنند. البته مادران و خانواده نیز نباید مسائل خانه‌داری را بین دختر و پسر تفکیک کنند. گاهی لازم است از دختر خرید و از پسر شستن ظرف بخواهند. گاهی ریشه تبعیض جنسیتی حتی در کار منزل نیز خانواده‌ها هستند.

جایگاه و شأن هر دوطرف باید حفظ شود

کار منزل برای زن خانه‌دار هم وظیفه نیست اما براساس منطق و اصول رابطه زناشویی، وقتی مرد 8ساعت بیرون از منزل کار می‌کند و برای تامین هزینه‌های زندگی تلاش می‌کند، زن خانه‌دار نیز به همان نسبت کارهای منزل را برای کمک به همسرش انجام می‌دهد. نکته مهم قدردانی زن و شوهر از هم به‌خاطر لطف‌هایی است که در حق هم می‌کنند. به دلیل طبع مهرطلب‌تر زنان نسبت به مردان، آنها نیاز دارند که کارها و زحماتشان دیده شود و مردان باید تلاش کنند که زن خانه‌دارشان، از کار منزل لذت ببرد و آن را برای پیشرفت زندگی و روابطشان در نظر می‌گیرند. همین‌طور که زنان باید به مردانشان حس مردانگی را بدهند و به آنها بفهمانند که قدردان زحماتشان هستند. برای اینکه زنان حس بهتری داشته باشند خودشان نیز باید اقداماتی کنند، یک زن خانه‌دار موفق مسلما احساس کارآمدی بیشتری دارد.

زن و مرد باید به هم کمک کنند

همان‌طور که زنان می‌توانند با داشتن شغل، به همسرشان در تامین هزینه‌های زندگی کمک کنند، مردان نیز باید در منزل به همسر خود کمک کنند. اساس ازدواج باید بر پایه مشارکت، همدلی و صمیمیت باشد و اگر زن و مرد برای خود مرزهای مشخصی تعریف کنند، شاید هیچ‌وقت این صمیمیت ایجاد نشود. عشق حقیقی آن است که زن و شوهر بتوانند در حد امکان کارهای همسرشان را سبک کرده و نگذارند خستگی در تنشان بماند. وقتی تمام کارهای منزل به روی دوش یک نفر باشد، این احساس به او دست می‌دهد که او خدمتکار است، احساس بی‌ارزشی کرده و حس می‌کند دیگران از او سوءاستفاده می کنند.

زنان شاغل باید کار منزل را هم انجام دهند؟

زنان شاغل هم باید کار منزل را انجام دهند، همان‌طور که مردان شاغل نیز باید کار منزل را انجام دهند. وقتی زن و شوهر هر دو شاغلند باید کاملا کارهای خانه با هم تقسیم شود و مردی که دچار تفکر سنتی است، نباید این را نشان ضعف خود قلمداد کند. همین‌طور زن، کمک همسر خود را ابزاری برای کنترل و سوءاستفاده نداند. هر زمان که زندگی زناشویی، تبدیل به معامله، رقابت و آتوگرفتن شد، آن زمان است که بمب ساعتی فروپاشی فعال شده است.

برای تقسیم وظایف چکار کنیم؟

زمانی که زن و مرد پذیرفتند که کارهای منزل برای هردو آنهاست، باید لیستی از کارهای منزل را تهیه کرده و هرکدام کارهایی که بیشتر تمایل دارند مشخص کنند، مثلا مردان ممکن است شستن ظرف یا آشپزی را دوست نداشته باشند و همین‌طور زنان ممکن است شستن سرویس بهداشتی برایشان سخت باشد. بنابراین پس از مشخص‌شدن کارهایی که تمایل دارید انجام دهید، در مورد کارهای باقیمانده سعی کنید به توافق برسید. نکته مهم روحیه رفاقت و رعایت انصاف در این زمینه است. چند نکته که در تقسیم وظایف در خانه لازم است:

1- سر قول و قرارهای خود بمانید و در صورت سستی همسرتان، با احترام از او بخواهید که مسئولیت خود را انجام دهد.

2- از کار همسر و فرزندتان ایراد نگیرید. بگذارید وظیفه خود را انجام دهند. در نحوه انجام کار هم دخالت نکنید و درصورتی که مطمئن بودید او دارد اشتباه می کند، به او کمک کنید تا کار را با موفقیت به اتمام برسانید.

3- همه، همه‌کار بلدند. هیچ‌وقت به دلیل تنبلی یا ترس از نتوانستن، نباید از زیر بار مسئولیت دربروند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری