کد خبر 159848

اولین چیزی که باید درباره قهر باید بدانید

تنش های حل نشده زوجین باعث ایجاد قهرهای مکرر می شود. وقتی قهر رخ می دهد، نشان می دهد که فشار زیادی روی فرد است زیرا می خواهد خودش را حفظ کند، او در حال تجربه تهدید است و با قهر، انرژی روانی زیادی را از دست می دهد. قهر کردن های طولانی مدت به مرور زمان موجب دلسردی می شود.

بسیار پیش می آید که زن و شوهرهای جوان در دوران نامزدی و در فاصله عقد تا ازدواج به دلایل مختلف بارها با هم قهر می کنند. این که چرا قهر پیش می آید و چه طور باید از مرحله قهر به آشتی رسید چیزی است که زوج های جوان باید بدانند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تبیان، اول این که قهر، یک رفتار کودکانه است. این اولین چیزی است که باید درباره قهر بدانیم. پس هر کدام از ما که از این حربه به عنوان یک رفتار دفاعی یا رفتاری برای آزار دادن همسرمان یا به هر نیت دیگری استفاده می کنیم باید بپذیریم که اصلا به عنوان یک فرد عاقل و بالغ ظاهر نشده ایم! راستی چرا قهر می کنیم. دلایلی که نباید این کار را انجام دهیم، بررسی می کنیم.

مطمئن باشید نه آسمان به زمین می آید و نه غرورتان جریحه دار می شود. حتی ممکن است با این پیشقدم شدن، احترام و ارزش شما نزد همسرتان بیشتر شود

خودمحور نباشید

 دلیل دوم باز هم در رابطه با گفت و گوی ناموفق زوجین مطرح است، گاهی یکی از طرفین خودمحورانه صحبت می کند یعنی مطالب خود را با تصورات و با توجه به نیازهای خودش مطرح می کند و تصورات و نیازهای طرف مقابل را در نظر نمی گیرد که این خودمحوری باعث دلخوری و قطع رابطه طرف مقابل می شود؛ زیرا در این جا مسئله تفاوت نگاه و نگرش وجود دارد و احساس ناامیدی و یاس جزیی در فرد، ایجاد می شود.

از همسرتان باج نگیرید!

دلیل بعدی با عنوان «بازیابی عاطفی» از سوی بهروزی فر مطرح می شود: اگر دلیل قبلی ناآگاهانه بروز می کند، این دلیل کمی آگاهانه است، یعنی فرد در فرآیند شکل گیری شخصیت اش از کودکی تا بزرگسالی راهی را برای رسیدن به هدف انتخاب می کند که نوعی «باج گیری عاطفی» از دیگران است. کودکی که برای رسیدن به خواسته اش بهانه گیری می کند یا روی نقطه ضعف والدینش انگشت می گذارد و از این طریق به هدفش می رسد، ممکن است در بزرگسالی هم این کار را انجام دهد، بر این اساس با همسرش قهر می کند و با خود می گوید می توانم با حرف نزدن و قهر کردن با همسرم به هدفم برسم.

 - رفتارهای جایگزین قهر چیست؟

 بدانیم قهر کار بچه هاست

 اگر زمانی در کودکی فایده ای برایشان داشته، دیگر در شرایط فعلی فایده ای برای آن ها ندارد، بلکه باید به دنبال یافتن راه حل باشند. زوجین در نظر داشته باشند رفتار ناکارآمد برای مدت زمان محدود آن ها را به اهدافشان می رساند. چون سرانجام طرف مقابل در برابر این رفتار می ایستد و دیگر باج نمی دهد.

مهارت ارتباط موثر

 واژه های مناسب به کار ببرید، قبول کنید، کلماتی که در زمان بحث و زمانی که هر دوی شما بیش از حد احساساتی هستید به کار می برید، بسیار مهم اند. سعی کنید در هر مکان و هر زمانی این راهکار را به یاد داشته باشید. هر بحثی اگر نتیجه ای داشته باشد که توسط همسران مورد توجه قرار گیرد، راهکاری است برای جلوگیری از وقوع بحثی مشابه.

خودتان را بشناسید

به قول قدیمی ها کلاهتان را قاضی کنید و ببینید خودتان چقدر در این کشمکش مقصر بوده اید. رفتارتان را قضاوت کنید. این کار قدم اول برای درست کردن رفتارتان و یک آشتی صحیح است. به بیان دیگر برای آشتی کردن عجله داشته باشید و نگذارید ساعات قهر بودن تان طولانی شود ولی نه آنقدر سریع که هنوز هیجان و ناراحتی تان از دعوا و کشمکش ها از بین نرفته باشد. کمی صبر کنید تا از لحاظ روحی آمادگی آشتی پیدا کنید و آرام شوید. وگرنه ممکن است دوباره آتش زیر خاکستر باد بخورد و افروخته شود. با خودتان کمی خلوت کنید و به موضوع دعوایتان فکر کنید.

 شما پیشقدم شوید

 مطمئن باشید نه آسمان به زمین می آید و نه غرورتان جریحه دار می شود. حتی ممکن است با این پیشقدم شدن، احترام و ارزش شما نزد همسرتان بیشتر شود.

به قول قدیمی ها کلاهتان را قاضی کنید و ببینید خودتان چقدر در این کشمکش مقصر بوده اید. رفتارتان را قضاوت کنید

 این کار قدم اول برای درست کردن رفتارتان و یک آشتی صحیح است مدام به این فکر نکنید که همسرتان این بحث را شروع کرد یا نه، او بود که با شما قهر کرد و دیگر صحبت نکرد یا شما. شما دیگر یک نوجوان یا صرفا یک جوان لجوج نیستید و اینجا صحنه مدرسه و کلاس نیست.

جداکردن جای خواب، ممنوع

 قدیمی ها توصیه ای داشتند که می گفتند اگر بدترین دعواها را با هم داشتید، هیچ وقت جای خواب تان را از هم جدا نکنید. در همان اتاق خوابتان و در همان جای همیشگی تان بخوابید. ممکن است ناراحتی تان با همین کار کوچک از بین برود و با یکدیگر آشتی کنید. این نکته را فراموش نکنید که فردایش با یکدیگر درباره ناراحتی تان صحبت و سعی کنید مسئله پیش آمده را حل کنید.

 نامه نوشتن را فراموش نکنید

 گاهی نوشتن یک نامه عذرخواهی، اگرخودتان را مقصر می دانید یا یک نامه توضیح و شرح مشکل پیش آمده، درصورتی که همسرتان را مقصر می دانید، هم منجر به آشتی کردن می شود، هم باعث می شود یکسری مسائل که همسرتان درست متوجه منظور شما نشده، به صورت مکتوب بازتر و سوءتفاهمات برطرف شود. لحن نامه تان حتی اگر مقصر شما نباشید، طلبکارانه نباشد.

به طور کلی، قهر و آشتی بخشی از روابط انسانی است و بین افرادی که باهم زندگی روزمره شان را می گذرانند و ارتباط عاطفی بیشتری دارند رایج تر است. گاهی تعداد قهر ها بیشتر از حد مجاز خواهد بود یا اینکه شما 2 نفر نمی دانید چگونه برای آشتی پیشقدم شوید که در این صورت زنگ خطری برای رابطه تان به صدا در می آید.

بنابراین بهتر است یاد بگیرید که خودتان را در هر شرایطی کنترل و اوضاع را مدیریت کنید و به بیان تخصصی تر اصول قهرکردن را یاد بگیرید تا کمترین آسیبی متوجه رابطه شما با همسرتان نشود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر