درخواست ادعایی وزیر خارجه اوکراین از امیرعبداللهیان

وزیر خارجه اوکراین با اشاره به تماس تلفنی وزیر خارجه ایران عنوان کرد که از همتای ایرانی خود خواسته تا فورا به آن چه ارسال تسلیحات به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین خوانده، پایان دهد.

درخواست ادعایی وزیر خارجه اوکراین از امیرعبداللهیان

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،‌ دیمیتری کولبا،‌ وزیر خارجه اوکراین روز جمعه در توییتی نوشت: امروز تماس تلفنی از سوی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دریافت کردم که طی آن از ایران خواستم تا فورا ارسال تسلیحات به روسیه که از آن‌ها برای کشتن غیرنظامیان و نابود کردن زیرساخت‌های حیاتی در اوکراین استفاده می‌شود را متوقف کند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز دوشنبه در کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی در ارتباط با ادعای رسانه‌های غربی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و همچنین همکاری‌های نظامی تهران و مسکو تصریح کرد: روابط ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف رو به رشد است و یک رابطه همه جانبه است. این روابط مبتنی بر منافع و مصالح دو کشور و همچنین مبتنی بر چارچوب‌های قانونی است و متعارض با هیچ روند بین‌المللی نیست. در این مسیر کشورها آزاد هستند که روابط خود را مبتنی بر منافع و مصالح دو طرف به پیش ببرند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: روابط ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نیست. ناقض هیچ رویکرد و چارچوب بین‌المللی نیز نیست و ما در این زمینه مرعوب برخی از جوسازی‌ها نمی‌شویم.

کنعانی در همین چارچوب گفت: کارزار رسانه‌ای غرب و آمریکا در ارتباط با مناسبات و روابط ایران روسیه کارزاری است ناظر بر دستیابی به اهداف خاص سیاسی. این کارزار رسانه‌ای در راستای فرافکنی در مورد نقش مخربی است که این کشورها خود در جنگ اوکراین ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: رفتار ایران سازنده و مسئولانه است و به عنوان کشوری مستقل روابط خود را با کشورهای مختلف از جمله روسیه به پیش می‌برد و ما مرعوب جوسازی و کارزارهای رسانه‌ای غربی نمی‌شویم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا ایران در اعلام موضع در رد ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تاخیر داشته است، گفت: ما تاخیری در این زمینه نداشتیم و بارها دیدگاه خود را در مورد جنگ جاری در اوکراین اعلام کرده‌ایم. مواضع ما صریح و روشن است. متاسفانه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با اقدامات تحریک آمیز خودشان منجر به ایجاد شرایطی شدند که به جنگ انجامید و اکنون نیز با گسترش اطلاعات غلط، ایران را متهم می‌کنند که از یک طرف درگیری‌ها در این جنگ حمایت می‌کند. در صورتیکه ما بارها اعلام کرده‌ایم ما یک طرف جنگ در بحران اوکراین نیستیم.

وی تاکید کرد: ما صادر کننده تسلیحات به هیچ کدام از طرف‌ها در این جنگ برای جنگ نیستیم. روابط ما با دو کشور اوکراین و روسیه دوستانه بود. متاسفانه در نتیجه فضاسازی‌ها و جوسازی‌های غلط دیگران اوکراین اقدام به کاهش سطح روابط با ایران کرد ولی علی رغم این موضوع این روابط برقرار است و ما آمادگی داریم که به پایان یافتن این جنگ کمک کنیم. طرف‌هایی که ایران را متهم به حمایت از یک طرف جنگ در این بحران می‌کنند در واقع با یک کارزار رسانه‌ای رفتار فرافکنانه‌ای نسبت به اتهامات و رفتارهای خود دارند؛ چرا که خود آنها اقدام به ارسال میلیاردها دلار تسلیحات به یک طرف جنگ کرده‌اند، ادعاهایی که آنها علیه ایران مطرح می‌کنند یک اتهام زنی بی حاصل است. ما این اتهامات بی حاصل را مردود می‌شماریم و نمی‌پذیریم و بارها مواضع و دیدگاه‌های خود را در مورد بحران اوکراین اعلام کردیم.

منبع: ايسنا
ارسال نظر