این زن به حق سقط جنین در آمریکا پایان داد

سقط جنین همیشه موضوع محرک زندگی سیاسی فیچ نبوده است. هنگامی که او به عنوان خزانه‌دار ایالت می‌سی‌سی‌پی در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار به مقام ایالتی دست یافت، برای تصویب قانونی تلاش کرد که تضمین کند حقوق مردان و زنان برابر باشد.

این زن به حق سقط جنین در آمریکا پایان داد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، در سپتامبر ۲۰۲۱، مامور ارشد حقوقی می‌سی‌سی‌پی با برنامه هفتگی پرو-لایف، برنامه تلویزیونی کاتولیک‌ها که فعالان ضد سقط جنین را پوشش ویژه می‌دهد، مصاحبه کرد.

 لین فیچ با همان ظاهر همیشگی‌اش در هنگام حضور در جمع به نظر می‌رسید: مو‌های بلوندِ شده صاف و مرتب، جواهرات شیک و زیبا و کت و شلوار تک رنگ که این بار به رنگ آبی روشن بود.

دادستان کل می‌سی‌سی‌پی آمده بود تا جشن بگیرد. دیوان عالی ایالات متحده به تازگی تاریخ رسیدگی به اعتراض ایالت او به قانون «رو در برابر وید» را اعلام کرده بود. این قانون از سال ۱۹۷۳ نزدیک به ۵۰ سال است که در سراسر کشور دسترسی زنان به سقط جنین را تضمین کرده است.

این پرونده، «دابز در برابر سازمان بهداشت زنان جکسون»، حول قانونی در می‌سی‌سی‌پی می‌گردد که سقط جنین را بعد از هفته پانزدهم بارداری ممنوع می‌کند، حتی در موارد تجاوز جنسی یا زنای با محارم.

با هدایت فیچ، این ایالت از دیوان عالی درخواست کرده است که این قانون را تأیید کند و در این روند حکم مهم «رو در برابر وید» را مخدوش کند. یک پیش‌نویس فاش شده خاطرنشان می‌کرد این احتمال وجود دارد که ممنوعیت می‌سی‌سی‌پی تأیید شود و راه را برای سایر ایالت‌ها هموار کند تا سقط جنین را غیرقانونی کنند.

امروز دیوان عالی آمریکا علیه حقوق زنان در قانون اساسی برای سقط جنین رای داد. با این رای ایالت‌ها راسا در این مورد تصمیم خواهند گرفت و حمایت دولت فدرال از حق سقط جنین لغو می‌شود.

فیچ - که حاضر به مصاحبه نشد - استدلال کرده بود که باطل کردن حکم «رو در برابر وید» با حذف آنچه که او انتخاب نادرست بین خانواده و شغل توصیف می‌کند، «بازی را تغییر می‌دهد»، و برای زنان «روحیه‌بخش» خواهد بود.

او در برنامه هفتگی پرو-لایف گفت: «پنجاه سال پیش، زنان شاغل را مجبور به انتخاب می‌کردند. حالا دیگر مجبور نیستید. این گزینه را در زندگی دارید که واقعاً به رؤیا‌ها و اهداف خود برسید و فرزندانی زیبا هم داشته باشید.»

حامیان آزادی سقط جنین هشدار دادند که اگر او در این پرونده پیروز شود و «رو در برابر وید» شکست بخورد، حدود ۴۰ میلیون زن ممکن است دسترسی به سقط جنین را از دست بدهند. همچنین می‌تواند باعث شود فیچ، تک والد شاغل دارای سه فرزند، سوپراستار جمهوری‌خواه و مروج باور‌های خودش باشد: زنان مدرن برای به دست آوردن همه‌چیز نیاز به سقط جنین ندارند.

سقط جنین همیشه موضوع محرک زندگی سیاسی فیچ نبوده است. هنگامی که او به عنوان خزانه‌دار ایالت می‌سی‌سی‌پی در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار به مقام ایالتی دست یافت، برای تصویب قانونی تلاش کرد که تضمین کند حقوق مردان و زنان برابر باشد.

هیز دِنت، دوست و همکار دیرینه‌ای که اولین کارزار سیاسی فیچ را اداره کرده است، می‌گوید اعتقادات او به جهات مختلف به دلیل تربیت و تجربیات او به عنوان یک مادر مجرد شکل گرفته است.

اولین بار که آقای دنت فیچ را ملاقات کرده بود، هِیلی باربور، فرماندار وقت، تازه او را به عنوان مدیر اجرایی هیئت کارمندان ایالت می‌سی‌سی‌پی، یک سازمان ایالتی، منصوب کرده بود. آقای دنت بلافاصله تحت تأثیر قرار گرفت.

دنت می‌گوید: «با توجه به ۴۰ سال در ارتباط بودن با تمامی شخصیت‌های سیاسی مهم در می‌سی‌سی‌پی، می‌توانستم بگویم که او نامزد خواهد شد؛ و هنگامی که این ماشه را بکشد، موفق خواهد شد.»

چند سالی طول کشید تا خانم فیچ کارزاری را برای تصدی خزانه‌داری ایالتی به راه اندازد.

آستین باربور، استراتژیست ملی جمهوری‌خواهان و برادرزاده فرماندار سابق باربور، گفت هنگامی که او اولین کارزار سیاسی خود را برای تصدی خزانه‌داری ایالتی در سال ۲۰۱۱ راه اندازی کرد، «او حریف فرودستی بود.»

دنت که فیچ را زیر نظر داشت، در اواسط همان چرخه سال ۲۰۱۱ با او تماس گرفت و از او خواست تا به کارزار فیچ بپیوندد.

او به یاد می‌آورد: «من گفتم ببین، فکر می‌کنم می‌توانی در این نبرد پیروز شوی».

فیچ قبول کرد. این دو، طول ایالت را در یک روز طی می‌کردند، چند توقف در مکان‌های مختلف انجام می‌دادند و در ساعات میانی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی تماس‌های تلفنی برقرار می‌کردند.

دنت گفت: «طرز برخورد او این بود که «الان چه کار باید کرد. مثل این بود که «ببین، ما باید به جشنواره جویدن تنباکو برویم.» و کار او عالی بود! او تنباکو نمی‌جوید، ولی کارش عالی بود.»

تنها دلیلی که خانم فیچ ممکن بود یک رویداد برای کارزار انتخاباتی را رد کند، بچه‌هایش بودند، زودتر از موعد برای رسیدن به یک بازی بسکتبال در مدرسه برود یا در جلسه اولیا و مربیان شرکت کند.

او یک کمپین‌گر طبیعی بود، اما جمع‌آوری کمک مالی نقطه ضعف کارش بود. دنت به شمال می‌سی‌سی‌پی رفت تا از پدر خانم فیچ بخواند به این کارزار شخصاً کمک مالی کند.

بیل فیچ، پدر لین فیچ، هنوز در هالی اسپرینگز، شهر کوچک و روستایی نزدیک مرز شمالی ایالت، که فیچ بیشتر دوران کودکی خود را در آن گذراند، زندگی می‌کرد.

بیل فیچ زمینی را در مزرعه تاریخی گالینا به ارث برده بود و از املاک پهناور ۸ هزار هکتاری برای بازسازی مزرعه خانوادگی استفاده کرد و آن را به مکانی برتر برای شکار بلدرچین تبدیل کرد. آنتونین اسکالیا، قاضی فقید دیوان عالی، و باربور و فیل برایانت، فرمانداران می‌سی‌سی‌پی، میهمانان مرتب آن‌ها بودند.

بازدیدکنندگان مزارع فیچ می‌توانستند در خانه سابق ناتان بدفورد فارست، ژنرال کنفدراسیون و اولین استاد اعظم کوکلاکس کلان، که فیچ آن را خریده بود و به این ملک منتقل کرده بود، بمانند.

فیچ درباره خاطرات «ویژه» دوران کودکی در مزرعه پدرش، اسب سواری و شکار بلدرچین با رسانه‌های محلی سخن گفته است.

دنت گفت، در دوران نوجوانی، او «نسخه نمونه دختر محبوب» بود، «رهبر، تشویق کننده، ورزشکار، تمام و کمال».

او به دانشگاه می‌سی‌سی‌پی رفت، به انجمنی خیریه پیوست و در رشته مدیریت بازرگانی و سپس در رشته حقوق فارغ التحصیل شد.

دنت می‌گوید وقتی به مزرعه پدر فیچ رفت تا برای کمک مالی به کارزار زمینه‌سازی کند به او گفته است: «اگر با یک چک بزرگ از آنجا بروم، او برنده خواهد شد.»

او پیروز شد، و سپس چهار سال بعد دوباره پیروز شد و برای دومین بار خزانه‌دار ایالتی شد.

در این مقام، او به بدهی‌های ایالتی رسیدگی کرد، دسترسی به آموزش مالی را در این ایالت گسترش داد و از قوانین حقوق برابر حمایت کرد (می‌سی‌سی‌پی هنوز تنها ایالتی باقی مانده است که دستمزد برابر برای کار برابر بین مردان و زنان را تضمین نمی‌کند).

او با تکیه بر تربیت خود در هالی اسپرینگز و با آسودگی بسیار در ظاهر در چشم مردم، مهارت خود را در برقراری ارتباط با رأی‌دهندگان تقویت کرد.

در مصاحبه‌ها و ویدئو‌های کارزار، فیچ کاملاً آماده به نظر می‌رسد. او به راحتی تماس چشمی برقرار می‌کند، گفتارش آهسته و آرام است، و اغلب از خدا و خانواده‌اش به خاطر فرصتی که برای خدمت به ایالتش داده‌اند تشکر می‌کند.

باربور، استراتژیست جمهوری‌خواه، گفت: «ریشه‌های روستایی برای رأی‌دهندگان در این ایالت مهم است؛ و او بسیار دوست‌داشتنی است، واقعاً هست.»

فیچ که با لباس سفید در سمت راست دونالد ترامپ در تصویر دیده می‌شود، رهبری ائتلاف زنان برای ترامپ در می‌سی‌سی‌پی را در سال ۲۰۱۶ بر عهده داشت

فیچ همچنین با حمایت از دونالد ترامپ، نامزد ریاست جمهوری وقت، و رهبری ائتلاف زنان برای ترامپ در سال ۲۰۱۶، به تقویت اعتبار محافظه‌کارانه خود کمک کرد. زمانی که آقای ترامپ برای شرکت در یک گردهمایی تبلیغاتی در جکسون بود، خانم فیچ در ردیف اول نشسته بود.

دو سال بعد، فیچ اعلام کرد که برای مقام دادستان کل می‌سی‌سی‌پی - مقامی که هرگز در اختیار یک زن قرار نگرفته بود - داوطلب شده است.

اما او این بار حریف فرودستی نبود، و در نوامبر ۲۰۱۹ با به دست آوردن نزدیک به ۶۰ درصد آرا با وعده حمایت از «ارزش‌ها و اصول محافظه‌کارانه» به پیروزی رسید.

به‌عنوان یک جمهوری‌خواه متعهد در یک ایالت کاملاً جمهوری‌خواه، بر موضع‌اش درباره سقط جنین پافشاری کرد هر چند کارزاری حول آن شکل نداد.

بر اساس داده‌های مرکز تحقیقات پیو، حدود ۶۰ درصد از آمریکایی‌ها در سراسر کشور می‌گویند که سقط جنین باید در همه یا بیشتر موارد قانونی باشد. اما در میان جمهوری‌خواهان می‌سی‌سی‌پی، تقریباً ۷۰ درصد معتقدند سقط جنین در همه یا بیشتر موارد غیرقانونی است.

باربور، استراتژیست جمهوری خواه، گفت: «نمی‌شود در می‌سی‌سی‌پی نامزد شوید، نمی‌شود در ایالت‌های محافظه‌کار روستایی نامزد شوید و خواهان لغو قانون «رو در برابر وید» نباشید. این کاملا جا افتاده است.»

در سال ۲۰۱۸، دو سال قبل از اینکه فیچ به عنوان دادستان کل می‌سی‌سی‌پی شروع به کار کند، ممنوعیت سقط جنین در دیوان عالی توسط هیئت قانونگذاری ایالتی می‌سی‌سی‌پی تصویب شد. این قانون که سقط جنین را بلافاصله پس از هفته پانزدهم بارداری ممنوع می‌کند، بلافاصله به نمایندگی از سازمان بهداشت زنان جکسون، آخرین کلینیک سقط جنین باقیمانده در می‌سی‌سی‌پی، در دادگاه به چالش کشیده شد.

یک دادگاه منطقه‌ای فدرال این ممنوعیت را لغو کرد و گفت که این ممنوعیت خلاف قانون اساسی است. در سال ۲۰۱۹ دادگاه تجدیدنظر این تصمیم را تأیید کرد.

اما دادستان کل می‌سی‌سی‌پی، فیچ، در ژوئن ۲۰۲۰ و پنج ماه پس از شروع به کار، از دیوان عالی ایالات متحده درخواست کرد تا این ممنوعیت ۱۵ هفته‌ای را دوباره بررسی کند. دادگاه با اکثریت ۶ در برابر ۳ محافظه‌کارانه خود در دسامبر سال گذشته این پرونده را پذیرفت و به آن رسیدگی کرد.

اکنون، او در سطح ملی به عنوان وکیلی که قانون «رو در برابر وید» را ساقط کرد، شناخته می‌شود.

فیچ گاهی اوقات گفته است که ایالت او صرفاً در دفاع از حاکمیت قانون استدلال می‌کند: از دیوان عالی می‌خواهد سیاست‌گذاری در مورد سقط جنین را به ایالت‌ها واگذار کند. اما بیشتر اوقات، می‌گوید که موضوع این پرونده توانمندسازی زنان است.

او گفته است قانون «رو در برابر وید» زنان را به این باور رسانده است که باید انتخاب کنند: خانواده یا شغل، نه هر دو.

او در مقاله‌ای در واشنگتن پست نوشت: «دادگاه «رو» زنان را در برابر فرزندان ما و زن را در مقابل زن قرار داد».

خانم فیچ استدلال کرد که این انتخاب گمراه کننده و محدود کننده است. این موقعیتی است که ظاهراً از زندگی خود او گرفته شده است: مادری مجرد که به بالاترین سطوح مناصب دولتی رسیده است، در حالی که برای فرزندان و نوه‌هایش فداکاری می‌کند.

دنت گفت: «مادری مجرد بودن به نوعی بر روند فکر و تجربه زندگی او مسلط بوده است. من فکر می‌کنم این یکی از دلایلی است که او نسبت به این موضوع بسیار حساس است.»

فیچ سال گذشته در طی یک مصاحبه تلویزیونی گفت در دنیای بدون «رو در برابر وید»، «جان نوزاد‌ها حفظ خواهد شد» و مادران «فرصتی خواهند داشت که واقعاً جهت زندگی خود را تغییر دهند. آن‌ها تمام این فرصت‌های جدید و متفاوت را که ۵۰ سال پیش نداشتند، حالا دارند».

فعالان و حامیان حق سقط جنین خانم فیچ را به استفاده از زبان فمینیستی برای پوشاندن یک سیاست ذاتا ضد زن متهم کرده‌اند.

دینا مونته‌مارانو، مدیر تحقیقات سازمان حامی حق سقط جنین نارال گفت استدلال‌های او «به شدت به ادعا‌های دروغین مبنی بر «توانمندسازی زنان» متکی است». خانم مونتمارانو گفت که این تاکتیک اغلب توسط فعالان ضد سقط جنین برای اعمال کنترل بر بدن زنان و نقض آزادی‌های اساسی آن‌ها استفاده می‌شود.

فیچ در گزارش اولیه‌ای که به دیوان عالی ارائه شد، از «پیشرفت‌های سیاستی گسترده [که]اکنون تلاش برای دستیابی کامل زنان به شغل و خانواده را ترویج می‌کند» نوشت.

اما در یک استدلال متقابل که به دیوان عالی ارائه شد، ۱۵۴ اقتصاددان هشدار دادند که این خوش بینی «نارس و نادرست» است.

اقتصاددانان نوشتند: «تجلیل می‌سی‌سی‌پی از سیاست‌های مرخصی والدین به ویژه عجیب است، زیرا ایالات متحده یکی از تنها دو کشوری است که سیاست ملی مرخصی زایمان با حقوق را ندارد.»

می‌سی‌سی‌پی، به طور خاص، هیچ قانون ایالتی برای اجبار مرخصی خانواده با حقوق ندارد. این فقیرترین ایالت در کشور است و بالاترین میزان مرگ و میر نوزادان و فقر کودکان را دارد.

با لغو قانون «رو»، فیچ به عنوان یک قهرمان محافظه‌کار به می‌سی‌سی‌پی بازخواهد گشت.

دنت گفت: «۹۹ درصد مطمئن هستم که او دوباره برای دادستانی کل می‌سی‌سی‌پی کاندیدا خواهد شد؛ و بر اساس نحوه گذشت سه سال گذشته، تصور اینکه او این بار مخالفی از جمهوری‌خواهان داشته باشد برای من سخت است.»

همچنین شایعاتی وجود دارد که او ممکن است روزی برای فرمانداری نامزد شود. او هنوز در مورد این حدس و گمان اظهار نظری نکرده است.

منبع: فرارو
ارسال نظر

آخرین خبر ها