پیشنهاد بودجه بایدن؛

کمک ۶.۹ میلیارد دلاری کمک به اوکراین و تقویت ناتو

کاخ سفید از اختصاص ۶.۹ میلیارد دلار بودجه برای کمک به اوکراین و تقویت ناتو و همچنین ۸۱۳ میلیارد دلار بودجه برای دفاع و امنیت ملی این کشور خبر داد.

کمک ۶.۹ میلیارد دلاری کمک به اوکراین و تقویت ناتو

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، با ادامه جنگ در اوکراین، بودجه پیشنهادی دولت آمریکا شامل ۶.۹ میلیارد  دلار برای طرح بازدارندگی اروپا و ناتو و همچنین "مقابله با تهاجم روسیه برای دفاع از اوکراین" است.

بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، شالاندا یانگ، مدیر دفتر مدیریت و بودجه آمریکا گفت که در زمانی مهم برای جهان،  این بودجه  پیشنهادی یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌ها در امنیت ملی در تاریخ آمریکا است که ارتش ما را تقویت کرده و برای مقابله با چالش های جهانی به ما قدرت تازه ای می دهد.

در بودجه پیشنهادی دولت آمریکا همچنین بیش از ۸۱۳  میلیارد دلار به بخش دفاع و امنیت ملی اختصاص داده شده است.

این درخواست در حالی مطرح می شود که آمریکا  به دنبال مقابله با تعداد زیادی از چالش های بین المللی از جمله چین و روسیه است.

این بودجه  همچنین در بحبوحه تلاش برای مدرن‌سازی ارتش، از جمله بهینه‌سازی ناوگان دریایی، حمایت از طرح‌های نوسازی ارتش و سرمایه‌گذاری در توسعه قابلیت‌های موشکی مافوق صوت برای تقویت بازدارندگی صورت می‌گیرد.

بایدن در بیانیه‌ای گفت: خواهان یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌ها در امنیت ملی ما در تاریخ آمریکا هستم، این بودجه برای اطمینان از اینکه ارتش ما آماده‌ترین، آموزش‌دیده‌ترین و مجهزترین ارتش در جهان باقی بماند، لازم است.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه گذشته (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری ها در اوکراین و واکنش ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها