تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

پوشش صحبت‌های رییسی در رسانه‌های عربی

سخنان رییس جمهور ایران درباره گره نزدن همه مسائل کشور به مذاکرات و لزوم لغو تحریم ها به عنوان شرط دستیابی به یک توافق در وین بازتاب گسترده ای در رسانه های عرب زبان منطقه داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سید ابراهیم رییسی شامگاه سه‌شنبه در برنامه زنده تلویزیونی با مردم گفت: ما در بحث مذاکرات در حوزه‌های مختلف فعال هستیم و مذاکرات را پیش می‌بریم اما نمی‌توانیم همه مسائل را به مذاکرات وصل کنیم و همه مسائل هم با مذاکرات حل نمی‌شود.

رییس‌جمهوری با اشاره به درخواست‌های مکرر آمریکا برای مذاکره‌ مستقیم گفت: تاکنون با آمریکایی‌ها مذاکره نکردیم‌ اما اگر طرف‌ها آماده لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران باشند، امکان توافق وجود دارد.

 رییسی با بیان اینکه نتیجه سفر رییس‌جمهور به روسیه باید توسعه حوزه‌های انرژی، کشاوزی و صنعت باشد، خاطرنشان کرد: مسأله ما منافع مردم است. مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی با محوریت منافع مردم ایران در جلسه سه ساعته با آقای پوتین بررسی شد.

رییس جمهوری درباره سفر اخیر خود به روسیه گفت: آنجا که مواضع مشترکی در مسائل بین المللی داشتیم برنامه‌ریزی شد که چگونه کار کنیم. در مورد مسائل داخلی هم بعد از دیدار من، آقای لاوروف به آقای امیرعبداللهیان وزیر خارجه گفته بود که آقای پوتین به وزرا ماموریت دادند که سریع تصمیماتی که با رییس جمهور ایران گرفته شده اجرایی شود.

وی افزود: من هم به وزیر خارجه و وزیر نفت و دیگر وزیران مربوطه ماموریت دادم که سریع، بحث هایی که داشتیم را اجرایی کنند تا آثار آن در اقتصاد و دیگر حوزه ها به زودی روشن شود.

این سخنان رییس جمهوری کشورمان در رسانه های عرب زبان منطقه بازتاب گسترده ای داشت و آنها تقریبا به اتفاق تاکید رییسی بر لزوم لغو تحریم ها برای دستیابی به یک توافق در وین و دیدار با رییس جمهوری روسیه و روابط با این کشور را در اخبار و گزارش های خود برجسته کردند.

شبکه تلویزیونی «المیادین» با انتخاب عنوان «رییسی: دستیابی به توافقی در وین مستلزم آمادگی برای رفع تحریم ها از ایران است»، نوشت: رییس جمهوری ایران در گفت وگوی تلویزیونی تصریح کرد که «ایران مذاکرات هسته ای را ادامه خواهد داد اما مذاکرات از نظر ما همه چیز نیست».

این شبکه افزود: رییس جمهوری ایران از «گفت وگوی خود با مقامات روس درباره مسائل مختلف منطقه ای از سوریه تا قفقاز» سخن گفت و خاطرنشان کرد که «همکاری با روسیه یکی از ابزارهای خنثی سازی تحریم های تحمیلی علیه ما است».

شبکه المیادین همچنین در بخش دیگری از گزارش خود تاکید رییسی بر «امکان دستیابی به ۱۰ میلیارد دلار مبادله تجاری در سال با روسیه و تلاش برای توازن بخشی به سیاست ایران در قبال همسایگان» را برجسته کرد.

شبکه تلویزیونی «المنار» لبنان نیز با انتخاب عنوان «رییس جمهور رییسی: آمریکا اول باید تحریم را بردارد و سپس از گفت وگو با ایران سخن بگوید»، محورهای مختلف سخنان رییس جمهور کشورمان در زمینه داخلی و خارجی را به طور کامل بازتاب داد.

این شبکه با اشاره به سخنان رییسی درباره روابط جمهوری اسلامی ایران با همسایگان به نقل از وی تصریح کرد: شعار دولت تعامل با همه دنیا است و این امر در دستور کار دولت کنونی قرار دارد.

شبکه المنار همچنین تصریح کرد: رییسی گفت که ما مذاکرات را پیش می‌بریم اما نمی‌توانیم همه مسائل را به مذاکرات وصل کنیم.

اقدامات دولت در زمینه بانکی برای خدمت رسانی به شهروندان و نهضت ملی مسکن، کاهش تورم و قیمت کالاها از دیگر محورهای سخنان رییس جمهوری کشورمان بود که در شبکه تلویزیونی المنار بازتاب یافت.

شبکه تلویزیونی «الجزیره» قطر نیز سخنان رییس جمهوری کشورمان درخصوص لزوم رفع تحریم ها برای دستیابی به یک توافق را برجسته کرد و نوشت: «درپی آمادگی واشنگتن برای تماس مستقیم با تهران درباره مذاکرات مربوط به پرونده هسته ای، رییسی گفت که در صورت برداشته شدن تحریم های ظالمانه از مردم ایران، زمینه برای دستیابی به یک توافق فراهم است».

این رسانه در عین حال به نقل از رییس جمهوری کشورمان خاطرنشان کرد که «ایران به مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ادامه خواهد داد اما همه مسائل را به آن وصل نمی کند».

خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه دیگر رسانه ای بود که سخنان رییس جمهوری کشورمان درباره لزوم رفع تحریم ها به عنوان شرط دستیابی به یک توافق را منتشر کرد و با انتخاب تیتر «آمریکا باید اول تحریم ها را بردارد و سپس از گفت وگو با ایران سخن بگوید»، نوشت: «رییس جمهوری ایران گفت که رفع تحریم های تحمیلی علیه ایران بستر را برای دستیابی به یک توافق هموار خواهد کرد که براساس این توافق بازگشت به پایبندی به توافق هسته ای که آمریکا چهار سال پیش از آن خارج شد، صورت خواهد گرفت. رییس جمهوری ایران تاکید کرد که قبل از رفع تحریم ها گفت وگوی مستقیمی با آمریکا وجود ندارد.»

به نوشته اسپوتنیک، رییسی تاکید کرد: اگر طرف‌های دیگر آماده لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران باشند، بستری برای یک توافق وجود دارد.

این رسانه افزود: رییس جمهوری ایران درباره نقش روسیه تصریح کرد که «ارتباط با روسیه یکی از راههای ما برای خنثی سازی تحریم ها است».

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» نیز محور سخنان رییس جمهوری کشورمان درباره شرط دستیابی به یک توافق در وین را برجسته کرد و با انتخاب «رییس جمهوری ایران احیای توافق هسته ای را به رفع تحریم های آمریکا مرتبط کرد»، سخنان رییسی در این باره را بازتاب داد.

شبکه تلویزیونی اماراتی «اسکای نیوز عربی» نیز با بازتاب سخنان شامگاه سه شنبه رییسی گفت: رییس جمهوری ایران دستیابی به یک توافق با آمریکا درباره توافق هسته ای را در صورت رفع تحریم ها از ایران امکانپذیر دانست.

بخش عربی شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، شبکه العربیه سعودی، بخش عرب زبان شبکه تلویزیونی یورونیوز، پایگاههای خبری العهد، بغداد الیوم، النشره و المصری الیوم از جمله دیگر رسانه های عرب زبانی بودند که سخنان رییس جمهوری کشورمان را بازتاب داده و بخش لزوم رفع تحریم ها برای دستیابی به یک توافق و گره نزدن همه مسائل کشور به مذاکرات را برجسته کردند.

منبع: ایرنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها