کد خبر 576080

طالبان: با ایران درباره حقابه گفت‌وگو نشده است

سخنگوی طالبان گفت: تاکنون درباره حقابه هیرمند با ایران گفت‌وگو نشده است. او همچنین گفت آمریکا می‌تواند سفارتش را در افغانستان بازگشایی کند اما اجازه ساخت پایگاه نظامی را در این کشور ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی مرکزی طالبان در نشست خبری امروز شنبه (8 آبان) در کابل گفت: به تمام کشورها اطمینان می‌دهیم که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان متوجه هیچ کشوری نیست.

وی افزود: به آمریکا گفته‌ایم که سفارتش را در افغانستان بازگشایی کند، اما به هیچ‌کس اجازه‌ ساخت پایگاه نظامی را نمی‌دهیم.

‌مجاهد ادامه داد: ما شرایط به رسمیت شناخته‌شدن را تکمیل کرده‌ایم، هیچ‌کسی حق ندارد در امور داخلی افغانستان مداخله کند.

وی تصریح کرد: تنها افغانستان به‌رسمیت شناخته‌شدن نیاز ندارد، بلکه کشورهای جهان نیز نیاز دارند که طالبان را به رسمیت بشناسند.

سخنگوی طالبان خاطرنشان کرد: موضوع جان‌باختن 8 کودک به‌علت گرسنگی در غرب کابل در دست بررسی است، چنین رویدادی رخ نداده است.

‌مجاهد در بخشی از این کنفرانس خبری گفت که مقام‌های آمریکایی گشایش دفتر «جبهه‌ مقاومت» در آمریکا را تکذیب کرده‌اند.

وی درباره سفرهای مقامات طالبان به شماری از کشورها گفت که این سفرها دستاوردهای خوبی به‌همراه داشته است.

مجاهدپیرامون سفر مقامات طالبان به ازبکستان گفت که درباره امنیت مرزها، ترانزیت و گمرکات در این سفر گت‌وگو شد، طرف ازبکستان وعده داده است که در بخش ترانزیت با افغانستان همکاری می‌کند. 

سخنگوی طالبان همچنین افزود که در سفر مسکو درباره حفظ ثبات افغانستان، آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان و حمایت کشورها از طالبان تأکید شد. 

مجاهد گفت تاکنون درباره حقابه هیرمند با ایران گفت‌وگو نشده است.

ارسال نظر