کد خبر 562387

پوتین خواستار خروج نیروهای خارجی از سوریه شد

رییس‌جمهور سوریه در یک سفر از پیش اعلام‌نشده به مسکو رفت و با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در کاخ کرملین دیدار کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، پوتین در این دیدار به بشار اسد پیروزی‌اش در انتخابات ماه مه را تبریک گفت و تاکید کرد که مردم سوریه با بشار اسد به زندگی عادی بازمی‌گردند. وی افزود: بسیار خوشحالم که بار دیگر از شما در مسکو میزبانی می‌کنم و اول از همه تولدتان را تبریک می‌گویم و همین‌طور نتایج انتخابات را. نتایج نشان داد که مردم به شما به‌رغم همه مشکلات طی سال‌های گذشته و تراژدی‌های پیشین اعتماد دارند و روند بهبود و بازگشت به زندگی عادی را با شما طی می‌کنند.

پوتین افزود: متاسفانه هنوز کانون‌های مقاومت از سوی تروریست‌ها در سوریه وجود دارد که نه تنها بخشی از خاک کشور را تحت کنترل دارند، بلکه به ترور غیرنظامیان نیز ادامه میدهند. وی گفت: جالب است که پناهندگان به‌طور فعال به مناطق آزادشده برمی‌گردند. وقتی به دعوت شما با چشمان خودم دیدم که مردم به‌طور فعال خانه‌های خود را بازسازی می‌کنند و برای بازگشت به زندگی مسالمت‌آمیز به معنای کامل کلمه فعالانه تلاش می‌کنند.

پوتین با اشاره به مذاکرات دولت سوریه با مخالفان نیز گفت که رهبر سوریه اقدامات زیادی را برای برقراری گفت‌وگو با مخالفان انجام می‌دهد و ابراز امیدواری کرد که این روند ادامه یابد. وی گفت: من می‌دانم که شما کارهای زیادی برای این امر انجام می‌دهید، از جمله گفت‌وگو با مخالفان سیاسی خود. من واقعا امیدوارم که این روند ادامه پیدا کند.

رییس‌جمهوری روسیه در ادامه به همتای سوری خود در کرملین گفت که تلاش‌های مشترک روسیه و سوریه ضربه‌ای به تروریست‌ها وارد کرد و اکنون دولت سوریه بیش از ۹۰ درصد از خاک این کشور را تحت کنترل دارد. پوتین گفت: تلاش‌های مشترک ما قلمرو اصلی و غالب جمهوری سوریه را آزاد کرده است. تروریست‌ها خسارات بسیار جدی و قابل توجهی متحمل شده‌اند و دولت سوریه به رهبری شما ۹۰درصد از خاک این کشور را تحت کنترل خود دارد. وی تاکید کرد: نیروهای مسلح خارجی که به‌طور غیرقانونی در سوریه حضور دارند، اجازه نمی‌دهند که این کشور در مسیر همبستگی و ثبات حرکت کند.

رییس جمهوری روسیه گفت: به نظر من مشکل اصلی این است که بالاخره نیروهای مسلح خارجی بدون مجوز سازمان ملل متحد در بخش‌هایی از کشور شما و بدون اجازه شما حضور دارند که این امر به وضوح با حقوق بین‌الملل مغایرت دارد و به شما این فرصت را نمی‌دهد تا حداکثر تلاش خود را برای تحکیم کشور و حرکت در مسیر بازسازی آن با سرعتی که در صورت کنترل کل قلمرو توسط دولت قانونی امکان‌پذیر است، انجام دهید.

رییس جمهور روسیه درباره روابط تجاری کشورش با سوریه نیز گفت: در نیمه اول سال ۲۰۲۱، تجارت بین روسیه و سوریه ۲۵۰درصد افزایش یافت. تلاش‌های مشترک ما نیز نتایج مشخصی دارد.

من اکنون نه تنها درباره کمک‌های بشردوستانه روسیه به مردم سوریه، بلکه درباره توسعه روابط تجاری و اقتصادی صحبت می‌کنم. در نیمه اول سال جاری، حجم تجارت ۵/ ۳برابر افزایش یافته است. پوتین همچنین از ارسال واکسن‌های اسپوتنیک به سوریه خبر داد و گفت: ما برای حل مشکل اصلی که امروز بشریت با آن روبه‌رو است، همکاری می‌کنیم. منظور من مبارزه با ویروس کرونا است. اولین سری واکسن اسپوتنیک وی واسپوتنیک لایت به سوریه تحویل داده شد. بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه نیز به پوتین گفت: سوریه و روسیه در مبارزه با تروریسم بین‌المللی به نتایج قابل توجهی دست یافته‌اند.

دو ارتش ما، روسیه و سوریه، نه تنها در آزادسازی مناطق اشغالی توسط شبه نظامیان، در نابودی تروریسم به نتایج قابل توجهی دست یافتند، بلکه در بازگشت پناهجویانی که مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند نیز کمک کرده‌اند. وی افزود: با در نظر گرفتن این واقعیت که تروریسم بین‌المللی مرز نمی‌شناسد و مانند یک عفونت در سراسر جهان گسترش می‌یابد، ارتش‌های ما، می‌توانم بگویم، سهم بزرگی در حفاظت از همه بشریت در برابر این شرارت داشته‌اند.

رییس جمهوری سوریه همچنین گفت که تحریم‌ها علیه مردم سوریه ضد بشری، ضد دولتی و غیرقانونی است. اسد گفت: برخی از کشورها تحریم‌هایی را علیه مردم سوریه وضع کرده‌اند که می‌توان آنها را ضد بشری، ضد دولتی و نامشروع نامید؛ اما با این حال، اینها وجود دارند. وی تاکید کرد: اقدامات سیاسی ما، چه در سوچی و چه در آستانه، به عادی‌سازی زندگی در سوریه کمک کرده است. اسد در ادامه گفت: من از روسیه و مردمش به خاطر کمک‌های بشردوستانه‌ای که فدراسیون روسیه به سوریه ارائه کرده تشکر می‌کنم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر