کد خبر 558727

نماینده سازمان ملل در امور افغانستان؛

سازمان ملل درباره بروز فاجعه انسانی در افغانستان هشدار داد

نماینده سازمان ملل در امور افغانستان با بیان اینکه مواد غذایی ذخیره شده در انبارهای سازمان ملل برای افغانستان تا پایان ماه سپتامبر سال جاری تمام می‌شود، نسبت به بروز بحران انسانی در این کشور هشدار داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «رامیز آلکباروف»، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان گفت که مواد غذایی ذخیره شده در انبارهای سازمان ملل برای افغانستان تا پایان ماه سپتامبر سال جاری تمام می‌شود.

وی افزود: افغانستان در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارد. علیرغم این واقعیت که سازمان ملل و شرکایش برای جلوگیری این فاجعه هرکار ممکنی را انجام خواهند داد، اما بدون حمایت بین‌المللی قوی و سخاوتمندانه نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

آلکباروف خاطرنشان کرد: مشکل اصلی کمبود غذا است. بیش از نیمی از افغان‌ها صبح که از خواب بیدار می‌شوند، نمی‌دانند می‌توانند امروز غذا به دست بیاورند یا نه.

وی گفت که فرودگاه کابل بسته است، اما سازمان ملل و شرکای آن در جستجوی راه‌های دیگر برای انتقال کمک‌ها هستند. هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان گفت که کمک‌ها توسط خودروهای لاری پاکسانی به افغانستان تحویل داده خواهد شد. اولین هواپیما با محموله بیش از ۳۷ تن شامل تجهیزات پزشکی وارد مزارشریف شد.

آلکباروف گفت: این محموله برای ۲۰۰ هزار نفر مدنظر گرفته شده است و به ۲۰ بیمارستان تحویل داده می‌شود. در حال حاضر ۶۰۰ تن مواد غذایی به افغانستان تحویل داده شده است. این غذاها به‌ویژه برای کودکان افغان ضروری است که نیمی از آنها در آستانه گرسنگی قرار خواهند گرفت.

به گفته نماینده سازمان ملل، حتی قبل از تصرف افغانستان توسط طالبان، سازمان ملل از جامعه جهانی خواست تا ۱/۳ میلیارد دلار برای کمک به افغان‌ها اختصاص دهد.

آلکباروف گفت که سازمان ملل تاکنون فقط ۴۰۰ میلیون دلار دریافت کرده است.

وی افزود که مواد غذایی ذخیره شده در انبارهای سازمان ملل متحد در افغانستان فقط تا پایان سپتامبر کافی است و سپس تمام می‌شود.

به گفته وی، دو کشور اعلام کرده بودند که آماده ارائه کمک‌های مالی به افغانستان هستند، اما «این کافی نیست»، نباید اجازه داد که افغانستان وارد یک فاجعه انسانی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر