کد خبر 555947

تمدید تعلیق فعالیت پارلمان تونس تا اطلاع ثانوی

رییس جمهور تونس، دوشنبه شب از تمدید تعلیق فعالیت پارلمان این کشور تا اطلاع ثانوی خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دفتر ریاست جمهوری تونس شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که قیس سعید، رییس جمهوری تونس دستوری را مبنی بر تمدید اقدامات استثنایی مربوط به تعلیق فعالیت پارلمان و رفع مصونیت پارلمانی همه اعضای آن تا اطلاع ثانوی صادر کرده است.

دفتر رییس جمهور تونس افزود که وی طی روزهای آینده بیانیه‌ای را صادر خواهد کرد اما به جزئیات آن اشاره‌ای نکرد.

از اواخر ژوئیه، تونس همزمان با بحران اقتصادی و مشکلات رو به وخامت در مواجهه با همه گیری ویروس کرونا دچار بحران سیاسی شده است.

قیس سعید طی تصمیماتی در پی مدیریت نامطلوب بحران کرونا، ضمن برکناری هشام المشیشی ، نخست وزیر، فعالیت پارلمان را به مدت ۳۰ روز تعلیق و مصونیت نمایندگان را لغو  کرد و رهبری قوه مجریه تا تشکیل دولت جدید را به دست گرفت.

وی گفت، این اقدامات باید ماه‌ها پیش انجام می شد، در حالی که منتقدان او را به کودتا متهم می‌کنند.

از سوی دیگر جنبش النهضه تونس روز دوشنبه اعلام کرد که راشد الغنوشی، رییس این جنبش تصمیم گرفته همه اعضای دفتر اجرایی خود را برکنار و آن را به گونه‌ای بازسازی کند که نیازهای هر مرحله را برآورده کرده و کارایی لازم را به دست آورد.

در این بیانیه آمده است: الغنوشی ضمن تقدیر از همه اعضای دفتر بابت تلاش‌هایشان، از آنها دعوت کرد تا به وظایف خود تا زمان تشکیل دفتر جدید ادامه دهند.

طبق این بیانیه الغنوشی (که ریاست پارلمان تونس را نیز بر عهده دارد) همچنین بر ادامه فعالیت کمیته مدیریت بحران سیاسی به ریاست برادر محمد القمانی به منظور کمک به خروج کشور از وضعیت استثنایی تاکید کرد."

جنبش النهضه چند روز پیش کمیته‌ای را برای مدیریت بحران و جستجوی راه حل‌ها و تفاهم‌ها برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت کشور و بازگرداندن وضعیت به حالت عادی تشکیل داد.

تشکیل این کمیته توسط جنبش النهضه پس از آن صورت گرفت که معاونان الغنوشی اخیراً خواستار پذیرش اشتباهات توسط رهبران این جنبش شدند که به کاهش محبوبیت و از بین رفتن اعتبار انتخاباتی آن منجر شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر