کد خبر 548515

آمریکا درباره تحولات تونس ابراز نگرانی کرد

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که واشنگتن درباره تحولات اخیر در تونس نگران است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر؛ سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه نسبت به تحولات تونس ابراز نگرانی کرد.

بر اساس این گزارش، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید گفت که واشنگتن درباره تحولات تونس نگران است و نسبت به آرام سازی در این کشور تشویق می کند.

وی افزود: آمریکا هنوز مشخص نکرده است که اوضاع تونس کودتا بشمار می رود یا خیر. واشنگتن در سطح بلندپایه با رهبران تونس برای کسب اطلاعات بیشتر در تماس است.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه آمریکا هم از تماس تلفنی «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور با «قیس سعید» رییس جمهور تونس خبر داد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که بلینکن در این گفتگوی تلفنی سعید را به پایبندی به اصول دموکراسی و حقوق بش دعوت کرد.

لازم به ذکر است که رییس جمهور تونس دوشنبه شب اقدام خود در برکناری نخست وزیر و تعلیق پارلمان این کشور را مطابق با مفاد قانون اساسی دانست.

«قیس سعید» گفت: اقدام دیروز من کودتا نبود بلکه اجرای مفاد قانون اساسی بود. اوضاع در نهادهای دولت به حدی رسیده بود که دیگر قابل قبول نبود.

وی افزود: من نمی خواهم حتی یک قطره خون ریخته شود، از مردم تونس می خواهم که آرامش خود را حفظ کرده و به اقدامات تحریک آمیز پاسخ ندهند. برخی قصد دارند انقلاب مردم را مصادره کرده و بر اراده ملت مسلط شوند.

سعید در دیدار با رهبران سندیکاها و نهادهای کارگری تونس با بیان اینکه تونس مراحل تاریخی و سختی را پشت سر می گذارد، افزود که وی بخاطر ملت مسئولت کامل را خواهد پذیرفت.

رییس جمهور تونس ادامه داد: علیرغم هشدارهای مکرر، صبرمان تمام شد و کارد به استخوان رسید. در بسیاری از مناسبت ها می توانستم هر شخصی را برای تشکیل کابینه انتخاب کنم اما می دانستم که از مقبولیت اکثریت برخوردار نیست.

سعید افزود: دست کم در دو مناسبت این امکام فراهم بود اما به مقامات و موسسات احترام گذاشتم.

در همین حال، نخست وزیر تونس در واکنش به تحولات اخیر این کشور برای واگذاری قدرت به هر شخصی که رییس جمهور وی را مامور تشکیل کابینه کند، اعلام آمادگی کرد.

«هشام المشیشی» در بیانیه ای گفت: به منظور جلوگیری از بدتر شدن اوضاع کشور آن هم در شرایطی که به همبستگی تمام نیروها برای برون رفت از وضعیت بحرانی در تمام سطوح بیشترین نیاز وجود دارد، به هیچ وجه ممکن نیست عنصری مخل یا بخشی از مشکلاتی که اوضاع تونس را پیچیده تر می کند، باشم و مسئولیت را به شخصی که رییس جمهور برای نخست وزیری مکلف خواهد کرد، واگذار خواهم نمود.

وی افزود: در راستای حفظ سلامت تونسی ها، اعلام می کنم که همواره در کنار مردم و مطالبات آنها بوده ام و اعلام می کنم که به هیچ منصب یا مسئولیتی در دولت وابستگی نخواهم داشت.

نخست وزیر برکنار شده تونس ادامه داد که در همین راستا مسئولیت را به هر فردی که رییس جمهور برای نخست وزیری مکلف خواهد کرد واگذار خواهد نمود و برای تیم جدید آرزوی موفقیت می کند.

المشیشی در پایان گفت که در هر جایگاهی که باشد به خدمت به میهن ادامه خواهد داد.

گفتنی است که بعد از گسترش اعتراضات سراسری در تونس، رییس جمهوری این کشور در تصمیمی غیرمنتظره، هشام المشیشی نخست وزیر را از کار برکنار کرد.

یکشنبه شب، ۲۵ ژوئیه قیس سعید، رییس جمهوری تونس با اعلام این مطلب به معترضان نیز هشدار داد اگر بخواهند به مقابله با اقدامات دولت ادامه دهند، گلوله‌های ارتش پاسخ آنها خواهد بود.

رییس جمهوری تونس ضمن برکناری نخست وزیر، پارلمان این کشور را هم منحل کرد. این تصمیم بعد از نشست اضطراری قیس سعید با برخی از مقام‌های بلندپایه کشور اتخاذ شده است.

قیس سعید در سخنرانی تلویزیونی خود همچنین اعلام کرد که این تصمیم را برای بازگشت آرامش به کشور گرفته است و در عین حال اظهار داشت با انتخاب یک نخست وزیر جدید تلاش خواهد کرد اوضاع را کنترل کند. قیس سعید در عین حال به معترضان هشدار داد به اقدامات خود پایان دهند در غیر این صورت ارتش پاسخ آنها را خواهد داد.

این در حالی است که مخالفان، این اقدام رییس جمهوری را یک «کودتا» خواندند.

راشد الغنوشی، یکی از چهره‌های برجسته جریان اسلامگرایی در تونس و رهبر حزب النهضه که از زمان وقوع انقلاب عربی نقش مهمی در تحولات سیاسی این کشور بر عهده داشته، تصمیمات قیس سعید را بی‌پایه و اساس خوانده و تاکیده کرده پارلمان به کار خود ادامه خواهد داد.

راشد الغنوشی که در حال حاضر ریاست پارلمان تونس را برعهده دارد این تصمیم رییس جمهوری را یک «کودتا علیه قانون اساسی و انقلاب این کشور» خواند. در پی این اقدام قیس سعید، راشد الغنوشی رییس مجلس و رییس حزب حرکت النهضه و جمعی از نمایندگان به پارلمان رفتند اما ارتش مانع ورود آنان به ساختمان مجلس شد.

الغنوشی ممانعت از ورود آنان به پارلمان را محکوم کرده و از تمامی نمایندگان خواست تا مسئولیت‌های خود را انجام و از اختیارات خود استفاده کنند.

الغنوشی تاکید کرد: آزادی مردم تونس سلب و مورد حمله قرار گرفته است؛ مردم تونس بازگشت به دوران استبداد را نخواهند پذیرفت. تا زمانی که آزادی در خطر باشد، زندگی هیچ ارزشی ندارد.

وی در مقابل ساختمان مجلس از مردم تونس خواست در برابر تصمیمات رییس جمهور بایستند.

ارسال نظر