کد خبر 533208

مجلس سنای روسیه؛

حضور افراطی‌ گرایان در انتخابات روسیه ممنوع شد

مجلس سنای روسیه با اکثریت قاطع قانونی تصویب کردند که از شرکت رهبران و حامیان و مقامات گروه‌های افراطی در انتخابات این کشور ممانعت می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مجلس سنای روسیه روز چهارشنبه لایحه‌ای درخصوص ممنوعیت حضور «افراط‌گرایان» در انتخابات این کشور را به تصویب رساند.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، بر اساس قانون «افراط‌گرایی» که با اکثریت قاطع در شورای فدراسیون به تصویب رسید، رهبران، حامیان و افراد رده بالای گروه‌های افراطی قادر به شرکت در انتخابات پارلمانی نخواهند بود.

«اندری کلیموف» سناتور روسی پیش از رأی‌گیری برای تصویب این قانون گفت:‌‌ «هیچ کشور متمدنی به افراط‌گرایان اجازه نمی‌دهد وارد نهادهای رسمی شوند».

در همین حال دادگاهی در روسیه قرار است تصمیم بگیرد آیا شبکه سیاسی «الکسی ناوالنی» مخالفت غرب‌گرای دولت روسیه در زمره افراط‌گرایان قرار می‌گیرد یا خیر.

پیش‌تر سازمان نظارت بر فعالیتهای مالی روسیه اعلام کرد که شبکه الکسی ناوالنی را به لیست گروههای افراطی در این کشور اضافه کرده است. 

دادستان‌های روسیه فعالیت شبکه ناوالنی که به بهانه مبارزه با فساد در این کشور شکل گرفته است را متوقف کرده و از دستگاه قضایی این کشور خواسته‌اند که این گروه را در کنار گروههای تروریستی مثل القاعده و داعش در لیست گروههای افراط گرا قرار دهند.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب قرار گرفت و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

الکسی ناوالنی، روز ۱۷ ژانویه هنگام بازگشت از آلمان به روسیه بازداشت شد. او پس از مسمومیت با گاز اعصاب نوویچوک، به مدت ۵ ماه برای درمان در آلمان حضور داشت. کشورهای غربی روسیه را به استفاده از گاز شیمیایی علیه ناوالنی متهم کرد، ادعایی که از سوی روسیه قویا رد شده است. 

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا در واکنش به بازداشت الکسی ناوالنی تحریمهایی را علیه برخی نهادها و افراد روسیه اعمال کرده‌اند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر