کد خبر 531189

مشاور بشار اسد ؛

سوریه برای بهبود روابط با ریاض تلاش می کند

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره مذاکره ریاض و دمشق، مشاور رییس‌‌جمهور سوریه گفت که تلاش‌هایی برای بهبود روابط با عربستان سعودی در حال انجام است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «بثینه شعبان» مشاور رییس‌جمهور سوریه، عصر امروز (چهارشنبه)، در اظهاراتی به انجام تلاش‌هایی برای بهبود روابط عربستان سعودی و سوریه اشاره کرد.

بثینه شعبان که با رادیو «شام اف.ام» گفت‌و‌گو می‌کرد، ابتدا به انتخابات سوریه پرداخت و در این خصوص گفت: «مواضع کشورهای غربی برای ما مهم نیست و آنچه برایمان مهم است، ابتدا ملت‌مان سپس هم‌پیمانان و دوستامان هستند؛ اما [درباره]‌ کشورهایی که تروریست‌ها را فرستادند و علیه ما توطئه کردند، حملات رسانه‌‌ای انجام می‌دهند، برای ما مهم نیست».

مشاور رییس جمهور سوریه در ادامه با اشاره به مشارکت گسترده مردم این کشور در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: «آنچه مردم سوریه انجام دادند، رساترین پاسخ به آن دسته افرادی بود که سعی کردند اتفاقات کشور را یک جنگ داخلی توصیف کنند و مردم و ارتش را از هم جدا کنند».

طبق گزارش شبکه «الجزیره»، بثینه شعبان در بخش دیگری از اظهاراتش به مذاکرات با ریاض اشاره کرده و در این خصوص گفته است: «تلاش‌هایی برای بهبود روابط با عربستان سعودی در حال انجام است و شاید به زودی نتایج مثبتی در پی داشته باشد».

طبق گزارش منابع سوری، این اظهارات در پاسخ به سؤالی درباره سفر وزیر گردشگری سوریه به ریاض بیان شده است که بثینه شعبان با «مثبت» خواندن این گام، گفته است که در سال‌های گذشته چنین سفری ممکن نبوده است.

 خبرگزاری رسمی سوریه شامگاه سه‌شنبه (دیروز)‌ خبر داد که وزیر گردشگری این کشور برای شرکت در چند نشست گردشگری به دعوت عربستان سعودی وارد ریاض شده است.

 خبرگزاری «اسپوتنیک» نیز به نقل از یک منبع در این خصوص نوشت که این سفر برای اولین بار در ده سال گذشته صورت گرفته است.

این تحولات پس از صورت گرفت که روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم»، اخیرا، فاش کرد که هیأتی سعودی به ریاست «خالد الخمیدان» رییس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی با «بشار اسد» رییس ‌جمهور سوریه دیدار کرده است.

در گزارش مذکور اشاره شده بود که دو طرف به عنوان اولین گام برای بازگرداندن روابط دمشق و ریاض در تمامی زمینه‌ها به حالت عادی، به توافقی اولیه برای بازگشایی سفارت عربستان سعودی در سوریه دست پیدا کرده‌اند.

پس از گزارش رأی الیوم برخی منابع نیز این گزارش‌ها را تأیید کردند؛ اما یک مقام وزارت خارجه عربستان سعودی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «رویترز» گزارش رسانه‌ها از دیدار رییس نهاد اطلاعاتی این کشور با مقامات سوری در دمشق را غیردقیق توصیف کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر