کد خبر 523533

سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه؛

ترکیه به دنبال ترمیم روابط با عربستان است

یک سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه گفته کشورش دنبال ترمیم روابط با عربستان سعودی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه گفته کشورش دنبال راه‌هایی برای ترمیم روابط با عربستان سعودی است.

«ابراهیم کالین» سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه که با رویترز مصاحبه کرده گفته آنکارا به تصمیم دادگاه عربستان سعودی در خصوص قتل «جمال خاشقچی»، منتقد سعودی احترام می‌گذارد.

ترکیه اخیراً در صدد بهبود روابطش با مصر و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برآمده که به دلیل اختلافات در چندین پرونده وارد تنش شده است. روابط آنکارا با ریاض، به ویژه در سال ۲۰۱۸ پس از ترور خاشقچی وارد بحران شد.

سال گذشته بازرگانان سعودی به صورت غیررسمی واردات کالاهای سعودی را تحریم کردند. رویترز نوشته این تحریم موجب کاهش ارزش مبادلات تجاری میان دو کشور شده است.

کالین در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «ما به دنبال راه‌هایی برای ترمیم روابط با عربستان سعودی بر اساس یک دستور کار مثبت‌تر خواهیم بود.»

خاشقچی آخرین بار روز ۱۰ مهرماه سال ۱۳۹۶ (۲ اکتبر ۲۰۱۸) در حال ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیده شد و بعد از آن رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ناپدید شده است.

 چند روز بعد، مقام‌های ترکیه‌ای اعلام کردند او در داخل این ساختمان کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است.

آنکارا اعلام کرد همزمان با ورود خاشقچی به ساختمان کنسولگری ۱۵ مقام امنیتی عربستان سعودی نیز با دو پرواز وارد استانبول شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

مقام‌های سعودی، در نخستین واکنش بدون ارائه هیچ مستنداتی این روایت را رد و ادعا کردند خاشقچی، ساختمان را زنده و سالم ترک کرده است.

بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند.

عربستان سعودی با وجود این، نقش‌آفرینی محمد بن سلمان در این عملیات ترور را انکار کرده است.

جمال خاشقجی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود.

خاشقجی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد.

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر