کد خبر 522973
وزیر خارجه چین؛

آمریکا در امور دیگران دخالت نکند

وزیر خارجه چین در سخنرانی برای یک اندیشکده آمریکایی ضمن رد دخالت‌های واشنگتن در امور داخلی دیگر کشورها به بهانه حقوق بشر گفت، دموکراسی کوکاکولا نیست که همه جا به یک شکل و مزه باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «وانگ یی» وزیر خارجه چین از آمریکا خواست که رویکرد ایدئولوژیک خود در قبال مسائل سیاست خارجی را کنار بگذارد و در امر داخلی دیگر کشورها دخالت نکند.

وزیر خارجه چین  در سخنرانی ویدئو کنفرانسی برای «شورای روابط خارجی آمریکا» تاکید کرد که اقدام واشنگتن برای ترسیم دیگر نقاط جهان طبق مواضع و نظرات خود اقدامی نادرست و اشتباه است.

به گزارش راشا تودی، وانگ یی در سخنرانی برای این اندیشکده آمریکایی پیشنهادهایی به منظور بهبود روابط متشنج کنونی بین دو کشور ارائه کرد.

این مقام ارشد دولت چین  از آمریکا خواست که به دنبال همزیستی مسالمت آمیز با چین باشد و این موضوع را بپذیرد که چین مسیر مستقل و سیستم متفاوتی از آمریکا را انتخاب کرده است.

او گفت: «دموکراسی، کوکاکولا و نوشیدنی تولید شده توسط ایالات متحده آمریکا نیست که مزه آن در سراسر جهان یکسان باشد. اگر تنها یک مدل و یک تمدن در جهان وجود داشته باشد، جهان قابل زندگی کردن نخواهد بود».

او با رد تفسیر غربی‌ها از چین به عنوان یک نظام و حکومت «اقتدارگرا» تاکید کرد، دموکراسی در چین شکل متفاوتی از دموکراسی در ایالات متحده دارد.

وانگ یی همچنین هشدار داد، آمریکا نباید از دموکراسی و حقوق بشر به عنوان بهانه‌ای برای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها یا تحریک تقابل استفاده کند چرا که این موضوعات شاید به «فاجعه یا آشوب» منتهی شود.

این دیپلمات ارشد پکن در این سخنرانی اعلام کرد که دولت آمریکا در زمان دونالد ترامپ «در نظام بین‌المللی اختلال» ایجاد و از تعهدات و مسئولیت‌های جهانی واشنگتن شانه خالی کرد.

به گفته وانگ یی، چین از «بازگشت به چندجانبه گرایی» آمریکا در دولت جو بایدن استقبال می‌کند.

اظهارات وزیر خارجه چین در حالی مطرح شده که پکن و واشنگتن در مجموعه‌ای از مسائل اقتصادی، سیاسی و نظامی اختلافات بسیاری دارند؛ اختلافاتی که در دولت ترامپ بروابط دو کشور را به شدت سرد و تیره کرد و این اختلافات هنوز هم ادامه دارد.

پکن بارها از مواضع آمریکایی‌ها در قبال مسائل مربوط به هنک کنگ، تایوان، اختلافات در دریاهای چین جنوبی و شرقی انتقاد کرده و این مواضع را دخالت در امور داخلی چین خوانده است.

ارسال نظر