کد خبر 522967

نماینده عراقی درباره سفر ظریف به بغداد چه گفت؟

نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق دو هدف اصلی برای سفر فردای وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به بغداد برشمرد و هرگونه ارتباط این سفر به پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران را رد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، پس از آنکه «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه - ۲۴ آوریل) از سفر روز یکشنبه «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در رأس هیأتی به قطر و عراق خبر داد، «محمد البلداوی» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، درباره این سفر و اهداف اصلی آن اظهارنظر کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» گفت که سفر فردای وزیر خارجه ایران به بغداد، ارتباطی به مذاکرات تهران درباره توافق هسته‌ای ندارد، بلکه این سفر دارای دو هدف اصلی است.

وی توضیح داد: «تمامی ناظران سیاسی در جهان تاکید دارند که مذاکره‌کننده ایرانی، یک مذاکره‌کننده توانمند و ماهر است و می‌تواند به آنچه می‌خواهد برسد. خصوصاً در جریان مذاکرات پیشین ۱+۵ و مذاکرات کنونی در وین».

این نماینده عراقی توضیح داد: «ایران در شرایط کنونی نیازی به میانجی‌گری عراق در مذاکره با آمریکایی‌ها ندارد. سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به بغداد در روز یک‌شنبه، هیچ ارتباطی با هیچ وساطتی از سوی بغداد [در رابطه] با طرف آمریکایی ندارد».

البلداوی گفت: «این سفر مربوط به دو چیز است. نخست، تداوم روابط مشترک با عراق در کلیه امور سیاسی، اقتصادی، تجاری و... دوم، عدم تمایل [ایران] به از دست دادن دوستی با عراق تحت تاثیر همگرایی و نزدیکی برخی کشورهای  متخاصم ایران در منطقه به بغداد».

سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز بدون اشاره به جزئیات سفر فردای ظریف به عراق و قطر گفت که این سفر «در چارچوب توسعه مناسبات فیمابین، گفت و گوهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای» انجام می‌شود.

وی پیش از این در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر هفته پیش ظریف به اندونزی گفته بود: «بازدیدها در ماه رمضان بین کشورهای اسلامی مرسوم است و ان‌شاءالله آقای ظریف از دیپلماسی [ماه] رمضان بهره خواهد برد».

ارسال نظر