کد خبر 516527
یک مقام آمریکایی؛

بایدن پیشنهادی برای انجام مذاکره با ایران ارائه می‌کند

یک مقام آمریکایی در مصاحبه‌ با پولیتیکو گفت: دولت بایدن در تلاش برای ارائه پیشنهاد تشویقی به ایران است تا این کشور به مذاکرات بازگردد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، یک مسئول آمریکایی در مصاحبه با پولیتیکو از تلاش دولت آمریکا برای ارائه پیشنهاد تشویقی به منظور  بازگشت ایران به گفت‌وگوها خبر داد.

این مقام مسئول گفت: دولت بایدن تلاش خود را بر تشویق ایران برای بازگشت به مذاکره متمرکز کرده است.

او اضافه کرد: بایدن قصد دارد پیشنهادی را به منظور تشویق ایران به انجام مذاکره به این کشور ارائه کند.

این مسئول آمریکایی توضیح داد: از جمله بندهای این پیشنهاد درخواست از ایران برای تعلیق برخی از فعالیت های هسته‌ای خود است.

او پیش بینی کرد که احتمالا این پیشنهاد آمریکا تا پایان هفته جاری آماده شود.

مقامات دولت جو بایدن مدتهاست این ادعای تکراری را عنوان می‌کنند که در صورتی که ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، واشنگتن نیز اقدام متقابل را انجام خواهد داد و این مسأله شامل برخی تحریم‌ها خواهد شد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اما در پاسخ به ادعا‌های مقامات آمریکایی اعلام کرد نیازی نیست مذاکره‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام صورت گیرد.

خطیب زاده گفت: واشنگتن باید در ابتدا به توافق هسته‌ای بازگردد و پس از آن بر سر میز مذاکرات بنشیند. تغییری در سیاست‌های آمریکا به وجود نیامده است. آمریکا طرفی است که مذاکرات هسته‌ای را بدون آنکه با طرفی مذاکره کند، نقض کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشور‌های اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد. یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران گفته است همه این گام‌ها بازگشت‌پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

ارسال نظر