کد خبر 516363
در پاسخ به سوال یک خبرنگار مطرح شد؛

اولین واکنش بایدن به توافق ایران و چین

جو بایدن رییس جمهور آمریکا به امضای توافق ۲۵ ساله ایران و چین واکنش نشان داد و آن را نگران کننده خواند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه به وقت محلی در واکنش به امضای توافق 25 ساله ایران و چین گفت، که مدتهاست درباره مشارکت ایران و چین نگران بوده‌ام..

بایدن هنگام سوار شدن به هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری آمریکا در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسید که «آیا نگران مشارکت ایران و چین هستید»؟ گفت، «یک سال است که نگران آن هستم.»

سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه ۲۵ ساله روز شنبه در تهران به امضای محمدجواد ظریف و «وانگ یی» وزرای خارجه دو کشور رسید.

در سال ١٣٩۴ جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین بیانیه مشترک جامع راهبردی دو کشور را صادر کرده و دو طرف برای انعقاد یک برنامه همکاری جامع توافق کردند. بعد از رایزنی‌ها و مذاکرات روز ٧ فروردین ١۴٠٠ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین «برنامه همکاری جامع فیمابین  جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» را در تهران امضا کردند.

این سند ظرفیت‌ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.

رسانه‌های آمریکایی امضای این توافق را تلاش تهران و پکن برای دور زدن سیاست‌های تحریمی آمریکا و پاسخی به سیاست‌های مقابله جویانه واشنگتن علیه ایران و چین خوانده‌اند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۳

  جوبایدن غلط میکندناراحت میشودوقتی جرات نداری چرارئیس جمهورآمریکامیشوی.بادست دست کردن مردم ایران روبه منجلاب چین فروبردوهلاکت وفلاکت ایرانیهارورقم زد.تاریخ تورابزدلترین رئیس جمهورآمریکاخواهدخواند.

 • ناشناس
  ۱ ۱

  بیچاره مردم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  عالی

 • همایون
  ۱ ۰

  آخرین بند ترکمانچای:
  تحریراً در قریه ترکمان چای، به تاریخ دهم فیورال روسی سنه یک هزار و هشتصد و بیست و هشت (۱۸۲۸م.) مسیحیه که عبارت است از پنجم شهر شعبان المعظم سنه یک هزار و دویست و چهل و سه (۱۲۴۳ق.) هجری به ملاحظه و تصدیق نواب نایب السلطنه رسید و به امضای وزیر دول خارجه عالیجاه میرزا ابوالحسن خان رسید.
  تاریخ شوم ایرانیان پس از 200 سال دوباره تکرار می گردد.
  زشت بادید ای کودکان نه همچو کودک و ای بزرگان نه همچو بزرگ.