کد خبر 515154

همکاری چین و آمریکا برای مقابله با گرمایش زمین

چین و آمریکا اعلام کردند علیرغم همه اختلافات خود با تشکیل یک گروه کاری مشترک برای مقابله با روند نگران کننده گرمایش زمین همکاری می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، به دنبال نشست تنش آلود مقامات چین و آمریکا در آلاسکا و در شرایطی که انتظار نمی‌رفت توافقی جدی بین این دو کشور بر سر مسائل مهم شکل بگیرد، اعلام همکاری قطعی دو طرف برای مقابله با گرمایش زمین موجب امیدواری شده است.

پیش از این در ماه فوریه و در جریان گفتگوی تلفنی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با شیء جین پینگ رئیس جمهور چین، دو طرف بر همکاری در برخی زمینه‌ها مانند گرمایش زمین تاکید کردند. سرانجام روز گذشته تشکیل کمیته کاری مشترک دو کشور برای مشخص کردن زمینه‌های همکاری برای مقابله با گرمایش زمین تأیید شد.

چین با جمعیت گسترده ۱.۴ میلیارد نفری متعهد به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای تا قبل از سال ۲۰۳۰ شده و وعده داده که تا سال ۲۰۶۰ میزان تولید دی اکسید کربن در این کشور به صفر برسد. آمریکا نیز وعده داده تا سال ۲۰۵۰ چنین وعده‌ای را عملیاتی کند.

وزارت محیط زیست چین ماه گذشته زی ژنه هوا را به عنوان نماینده ویژه چین در امور مربوط به گرمایش زمین منصوب کرد. وی که ۷۱ ساله است از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۸ در تمامی مذاکرات مهم چین با دیگر کشورها در زمینه گرمایش زمین شرکت داشته است.

ارسال نظر