کد خبر 513942

وزیر امور خارجه آلمان؛

اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه چین وضع خواهد کرد

وزیر امور خارجه آلمان گفته کشورهای اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه چین به بهانه ادعایی «حقوق بشر» وضع خواهند کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آلمان احتمال می‌دهد اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه چین به بهانه‌های «حقوق بشری» اعمال کند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان امروز دوشنبه در برلین گفت احتمال می‌رود اتحادیه اروپا به زودی این تحریم‌ها را اعمال کند.

همزمان، چهار دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند اتحادیه اروپا قصد دارد علیه چهار مقام و یک نهاد چینی به دلیل آنچه «نقض حقوق بشر» علیه جمعیت اویغورها خوانده شده تحریم‌های مسافرتی اعمال کرده و دارایی‌های آنها را مصادره کند.

هایکو ماس در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا طرح اعمال تحریم علیه چین مورد موافقت کشورهای اروپایی قرار خواهد گرفت یا خیر گفت: «بله فکر می‌کنم بر سر آن توافق شود.»

وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: «ما با تحریم‌های حقوق بشری فرصتی برای مجازات ناقضان حقوق بشر ایجاد کرده‌ایم و می‌خواهیم از این ابزار استفاده کنیم.»

چین سال‌هاست که از سوی برخی کشورهای غربی از جمله انگلیس، کانادا و آمریکا با اتهام نقض سیستماتیک حقوق بشر در منطقه سین‌کیانگ که اقلیت اویغور در آن ساکن است، مواجه است. اتهاماتی که پکن همواره آن‌ها را با انگیزه سیاسی خوانده و به شدت رد کرده است.

اخیراً «وانگ وِن‌بین» سخنگوی وزارت خارجه چین تحرکات و اظهارات ضد چینی مقام‌های دولت انگلیس با استناد به ادعای نقض حقوق بشر را به شدت محکوم کرد.

دولت انگلیس، قطعنامه‌ای را به شورای حقوق بشر سازمان ملل پیشنهاد داد که طبق آن چین در رابطه با مسائل مرتبط با تبت، هنگ‌کنگ و اقلیت مسلمانان اویغور به «نقض نظام‌مند حقوق بشر» متهم شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش گفت: «مشخص است که اقدام بریتانیا در توسل به یک قطعنامه درباره این موضوع، با یک انگیزه پنهانی صورت می‌گیرد و هدف از آن بی اعتبار کردن چین است. ما به شدت با این اقدام مخالف هستیم. حُقه‌های بریتانیایی نمی‌تواند جامعه بین‌المللی را فریب دهد».

این مقام چین بر «استانداردهای دوگانه» انگلیس در رابطه با مسائل مرتبط با حقوق بشر تاکید و همچنین اعلام کرد، یک سوم از خانواده‌های انگلیسی دارای فرزند زیر پنج سال، در فقر زندگی می‌کنند.

وی همچنین درباره وضعیت ناگوار کنونی در انگلیس از منظر فراوانی بیگانه هراسی و نفرت پراکنی در این کشور علیه مهاجران و اتباع خارجی هشدار داد و به دولت انگلیس توصیه کرد، توجه خود را به وضعیت جاری حقوق بشر در این کشور معطوف کند و دست به اقدامات فوری برای حل مسائل موجود بزند.

پیشتر «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، دولت چین را به نقض گسترده حقوق بشر در داخل مرزهای این کشور متهم کرد.

از طرف دیگر، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا با متهم کردن پکن به نقض حقوق بشر در منطقه سین‌کیانگ، مدعی شد که اقدامات چین در غرب این منطقه باید به عنوان نسل‌کشی تلقی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر