کد خبر 512649

وزارت خارجه کره جنوبی؛

کره جنوبی و آمریکا به توافق نظامی رسیدند

با پایان مذاکرات آمریکا و کره جنوبی، سئول با افزایش حدود چهارده درصدی تامین هزینه‌های استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور موافقت کرد و این توافق برای اجرا باید به تایید پارلمان برسد.

به  گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس؛ وزارت خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که سئول در پایان مذاکرات با طرف آمریکایی، موافقت کرده است که تامین هزینه‌های استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور ۱۳.۹ درصد افزایش یابد.

براساس گزارش خبرگزاری یونهاپ، این توافق شش ساله است. تحت این توافق که تا آخر سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت کره جنوبی می‌بایست سالانه ۱.۱۸ تریلیون وون معادل ۱.۰۳ میلیارد دلار از هزینه ۲۸ هزارو ۵۰۰ نظامی آمریکایی مستقر در پایگاههای کره جنوبی(USFK) را متقبل شود.

این توافق با نام «توافقنامه شش ساله اقدامات ویژه» جایگزین توافقنامه قبلی میان سئول و واشنگتن می‌شود که در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید. کره جنوبی تا سال ۲۰۱۹ سالانه ۸۷۰ میلیون دلار از این هزینه‌ها را پرداخت می‌کرد اما دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا خواستار افزایش پنج برابری این بودجه بود که با مخالفت طرف کره‌ای مواجه شد و مذاکرات به بن بست رسید. سئول در مذاکرات با دولت ترامپ خواستار افزایش ۱۳ درصدی سهم خود بود که دولت سابق آمریکا با آن مخالفت کرد.

وزارت خارجه کره جنوبی این توافق را که باید به تایید پارلمان کره جنوبی برسد  یک فرصت مهم برای تقویت اتحاد میان واشنگتن و سئول خوانده و آن را زمینه‌ای برای حفظ ثبات در شبه جزیره کره توصیف کرده است.

براساس گزارش یونهاپ، در سال ۲۰۲۱  کره جنوبی ۱.۱۸۳ تریلیون وون به ارتش آمریکا پرداخت خواهد کرد که نسبت به قبل ۱۳.۹ درصد افزایش خواهد داشت. این افزایش هزینه‌ها در بودجه دفاعی کره جنوبی نیز پیش بینی شده است که در سال جاری ۷.۴ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ رشد داشته است.

دور جدید مذاکرات که در واشنگتن در جریان بود نهمین دور مذاکرات آمریکا و کره جنوبی درباره تامین هزینه‌های استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور بود که در نهایت به نتیجه رسید.

نظامیان آمریکایی از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ در کره جنوبی حضور دارند. سئول از سال ۱۹۹۰ موظف به پرداخت بخشی از هزینه‌های ارتش آمریکا در این کشور شد.

ژاپن نیز که میزبان حدود ۴۸ هزار نیروی آمریکایی در خاک کشورش است سالانه ۱.۹ میلیارد دلار از هزینه نظامیان آمریکایی را متقبل می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر