کد خبر 504932

دولت سعودی خواستار حضور در مذاکرات احتمالی با ایران شد

عربستان در پی مداخله در امور ایران

هیات دولت عربستان سعودی ضمن تکرار ادعاهای همیشگی خود علیه ایران، مدعی شد که باید به عنوان یک عضو اصلی در هرگونه مذاکره احتمالی با ایران حضور داشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، هیات دولت عربستان سعودی،‌ شامگاه روز سه‌شنبه، در جلسه‌ای که به ریاست «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» شاه سعودی برگزار شد،‌ در بیانیه‌ای، بار دیگر بر موضع خود مبنی بر حضور در هرگونه مذاکره احتمالی با ایران اصرار ورزید.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، در این جلسه که شاه سعودی از طریق ارتباط ویدئو کنفرانسی در آن شرکت کرده بود، با مطرح شدن این ادعا که برخی کشورها در معرض تهدید ایران قرار دارند، ادعا شد که این کشورها باید به عنوان «یک طرف اصلی» در هرگونه مذاکره بین‌المللی درباره توافق هسته‌ای با ایران و آنچه هیات دولت سعودی آن را مذاکره درباره «فعالیت‌های تهدیدکننده امنیت» خواند،‌ حضور داشته باشند.

این خواسته که پیش‌تر،‌ «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهور فرانسه نیز آن را مطرح کرده بود، با واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران مواجه شده بود.

 سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات رییس جمهور فرانسه او را به پرهیز از مواضع نسنجیده و شتاب‌زده دعوت کرده و در عین حال،‌ خطاب به وی گفته بود: برجام به هیچ وجه قابل مذاکره مجدد نبوده و طرف‌های آن هم مشخص و غیرقابل تغییر هستند.

در ادامه بیانیه هیات دولت سعودی ضمن اتهام‌زنی و «خصمانه‌»‌ و  «تهدید کننده صلح و امنیت بین‌الملل» خواندن اقدامات ایران از جامعه بین‌الملل خواسته شده که در قبال این اقدامات ادعایی مسئولیت‌پذیر باشد.

ادعای ریاض در حالی علیه تهران مطرح می‌شود که این کشور خود با مداخله در امور یمن و حمله نظامی علیه این کشور باعث کشته شدن هزاران زن و کودک بی‌گناه شده است.

هیات دولت سعودی همچنین با تکرار ادعای همیشگی خود درباره اینکه ایران به‌صورت مستمر قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند، مدعی شد که ایران امنیت و ثبات کشورهای عربی را تهدید و در امور داخلی آنها مداخله می‌کند.

بیانیه هیات دولت عربستان سعودی در حالی صادر می‌شود که «فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود»‌ وزیر خارجه این کشور نیز روز یکشنبه ادعاهای مشابهی را علیه ایران مطرح کرده بود

بیشتر بخوانید
ارسال نظر