کد خبر 497928

در نشست مجلس نمایندگان آمریکا؛

طرح استیضاح ترامپ تصویب شد/ پلوسی: ترامپ یک تهدید برای کشور است

مجلس نمایندگان آمریکا با تعداد رأی کافی، طرح استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور را تصویب کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه طرح استیضاح ترامپ رئیس‌جمهور این کشور را تصویب کرد.  بدین‌ترتیب ترامپ به اولین رئیس‌جمهور آمریکا تبدیل شد که برای دومین بار در زمان حضورش در کاخ سفید استیضاح می‌شود. این اولین بار در تاریخ ۲۴۴ ساله ایالات متحده است که مجلس نمایندگان این کشور، دو بار طرح استیضاح یک رئیس‌جمهور را تصویب می‌کند.

۱۰ نماینده جمهوری خواه به استیضاح ترامپ رای مثبت دادند

1:03

 این طرح با ۲۲۹ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف به تصویب رسید. ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه در میان رأی دهندگان مثبت به این طرح بودند.

 طرح استیضاح ترامپ اکنون به مجلس سنای آمریکا فرستاده می‌شود تا در جلسه‌ای دوباره به رأی گذاشته شود.

بدون رأی مجلس سنا این طرح بی‌اثر خواهد بود و در صورتی که سناتورهای آمریکایی رأی مثبت کافی دهند، ترامپ استیضاح خواهد شد.

محافل سیاسی و رسانه ای در آمریکا معتقدند با توجه به مخالفت میچ‌ مکانل، رئیس اکثریت سنا با تشکیل جلسه اضطراری این مجلس برای تصمیم گیری درباره استیضاح ترامپ و از همه مهم تر ادامه مرخصی اعضای سنا تا تاریخ ۱۷ژانویه، بعید به نظر می آید در یک هفته باقی مانده به پایان دوره ریاست جمهوری، ترامپ از طریق استیضاح، برکنار شود.

رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان سنا برگزاری جلسه اضطراری استیضاح ترامپ را رد کرد

00:48

همزمان با برگزاری جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهوری مستقر ایالات متحده، در مجلس نمایندگان آمریکا در روز چهارشنبه ۲۴ دی، میچ‌ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، برگزاری یک نشست اضطراری در سنا جهت رسیدگی به این موضوع را رد کرد.

ترامپ استیضاح شد

00:47

 مجلس نمایندگان آمریکا با تعداد رأی کافی، طرح استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور را تصویب کرد.

چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار  در تاریخ این کشور، در طول چهار سال، دو بار استیضاح شد.

رای گیری برای استیضاح آغاز شد

00:31

تا این لحظه چهار نماینده جمهوری خواه علیه رئیس‌جمهوری هم حزبی‌ خود رای داده‌اند و موافقان استیضاح در حال حاضر بیشتر از مخالفان است.

رئیس جمهوریخواه سنا: هنوز تصمیمم معلوم نیست

00:18

«میچ مک‌کانل» رهبر جمهوری‌خواهان مجلس سنای آمریکا گفت:  هنوز تصمیم نهایی خود را درباره چگونگی رأی دادن [به استیضاح ترامپ] اتخاذ نکرده‌ام و قصد دارم به استدلال‌های قانونی که قرار است در سنا ارائه شود، گوش کنم.

رشیده طلیب: باید ترامپ را برکنار کنیم

00:15

«رشیده طلیب» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: کسانی که خشونت در کنگره را ترویج و تحریک می‌کنند، حق ندارند درباره اتحاد صحبت کنند. بعد از این کودتا، ما نباید اجازه دهیم دروغ‌ها ادامه پیدا کند و باید رئیس‌جمهور (ترامپ) را برکنار کنیم.

تریبون دزدیده شده به کنگره برگردانده شد

23:43

1

یک هفته پس از حمله هواداران ترامپ به کنگره، تریبون نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان که از صحن مجلس دزدیده شده بود، به محل خود برگردانده شد. پلیس FBI روز جمعه  آدام جانسون ۳۶ ساله‌ را به جرم دزدیدن تریبون رئیس مجلس بازداشت کرد.

اظهارات دو پهلوی ترامپ:طرفدار خشونت نیستم

22:30

رییس جمهوری آمریکا در حالیکه استیضاح وی در مجلس نمایندگان جریان داشت در پیامی اعلام کرد که تظاهرات بیشتری در راه است اما او طرفدار خشونت نیست.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در بیانیه‌ای کوتاه که دفتر سخنگوی کاخ سفید منتشر کرد،  گفت: با توجه به گزارش‌ها از تظاهرات بیشتر ، من اصرار دارم که نباید هیچ نوع خشونت، قانون شکنی و هیچ گونه تخریب انجام شود.

وی افزود: این همان چیزی نیست که من طرفدار آن هستم و آن چیزی نیست که آمریکا مدافع آن است.

سی‌ان‌ان:  ۱۰ تا ۲۰ نماینده جمهوری‌خواه به برکناری ترامپ رأی خوهند داد

22:15

سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع در حزب جمهوری‌خواه پیش‌بینی کرد که بین ۱۰ تا ۲۰ نماینده جمهوری‌خواه به اقدامات مربوط به برکناری ترامپ رأی دهند. این منبع گفت: کاخ سفید فشار زیادی را بر نمایندگان وارد کرده تا به این طرح رأی ندهند.

تاکنون ۵ نماینده جمهوری‌خواه از تصمیم خود برای رأی به استیضاح ترامپ خبر داده‌اند، که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

22:10

۱. جان کاتکو از نیویورک

۲. جیم هررا از واشینگتن

۳. آدام کینزینگر از ایلینوی

۴. فرد یوپتن از میشیگان

۵. لیز چینی از وایومینگ

اعضای مجلس نمایندگان رایزنی‌ها در مورد پیش‌نویس لایحه اتهام ترامپ را آغاز کردند

22:00

سناتور لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه نیز گفت: استیضاح ترامپ خسارت بزرگی به موسسات دولتی وارد می‌کند و ممکن است باعث خشونت بیشتر شود.

جیم هررا درباره رأی خود به استیضاح ترامپ با اعلام اینکه «من هیچ ترسی از عواقب این رأی ندارم. برای من این تصمیمی از روی ترس و واهمه نیست»، گفت: «این تصمیم جانبداری از یک سمت نیست بلکه تصمیمی برای آشکار شدن حقیقت است.» او همچنین اعلام کرد در حال آماده کردن سخنرانی درباره این تصمیم خود است و به زودی آن را ارائه خواهد کرد.

شهرداری نیویورک تمامی قراردادها با سازمان ترامپ را فسخ کرد

21:26

شهردار نیویورک اعلام کرد چهار قرارداد بزرگ با سازمان ترامپ با درآمد سالانه ۱۷ میلیون دلار را فسخ می‌کند.

 «بیل دی بلاسیو» شهردار نیویورک روز چهارشنبه اعلام کرد، تمامی قراردادهای این نهاد با سازمان ترامپ فسخ می‌شوند.

به نوشته نشریه «پولیتیکو»، بلاسیو گفت، به‌خاطر «اقدامات مجرمانه» که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مرتکب شده است، قرارداد مربوط به یک زمین بازی گلف، دو پیست اسکی روی یخ و چرخ و فلک سنترال پارک را فسخ می‌کند.

نانسی پلوسی: ترامپ باید برود

21:25

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ترامپ باید برود؛ او یک تهدید برای کشور است. شاهد شورشی بودیم که دسیت ساختمان کنگره را با تحریک ترامپ بودیم. ترامپ پس از رد نتایج انتخابات مسئولان دولتی را به کودتا علیه آن تحریک کرد.

یک منبع آگاه به سی‌ان‌ان گفت: «مک کانل تا زمانی که مجلس علنی استیضاح ترامپ را اعلام نکند صحبت عمومی نخواهد داشت.»

جیم جوردن گفت: دموکرات‌ها همواره قصد لغو کردن رئیس جمهوری ترامپ را داشتند و این به یک وسواس برای آن‌ها تبدیل شده است.

مک‌کانل جلسه اضطراری برای استیضاح ترامپ را رد کرده و آن را به بعد از قطعی شدن ریاست جمهوری بایدن موکول کرده است.

فارین پالیسی نوشت تایید استیضاح ترامپ تنها ۷ روز پیش از ترک کاخ سفید انجام شده و او اولین رییس‌جمهور تاریخ آمریکا است که دوباره استیضاح می‌شود.

ترس نمایندگان از آسیب به جان خود و خانواده‌هایشان به خاطر رأی به برکناری ترامپ

21:30

به گفته عضو حزب جمهوری‌خواه، نمایندگان می‌خواهند که به برکناری ترامپ رأی مثبت بدهند، اما از آسیب رسیدن جان خود و خانواده‌هایشان می‌ترسند.

مجلس اکنون در حال رای‌گیری است که بین ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت زمان خواهد برد. پس از آن درباره مقاله استیضاح به بحث و گفتگو خواهند نشست.

دن نیوهاوس، نماینده جمهوری‌خواهان در پاسخ به این سوال که چه رأیی خواهد داد گفت: «مسائل مختلف و زیادی هست که باید درباره آن‌ها فکر کنم.» نیوهاس رأی به استیضاح را «تصمیم بزرگی» دانست.

«جیم جوردن» متحد سرسخت ترامپ در کنگره، گفت لیز چینی به دلیل رأی به استیضاح ترامپ باید از سمت خود برکنار شود.

ترامپ ممنوع از توییتر، از تلویزیون نظاره گر استیضاح خود است

21:22

رسانه‌های آمریکایی نوشتند که«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که ممنوع از استفاده از توییتر شده تنها باید از تلویزیون نظاره گر استیضاح خود باشد.

رسانه‌های آمریکایی چهارشنبه شب به وقت تهران از وضعیت رئیس جمهور آمریکا در بحبوحه برگزاری جلسه استیضاح وی خبر دادند و گزارش دادند که «دونالد ترامپ» بدون هوادار و ممنوع از استفاده از توییتر مجبور به تحمل این وضعیت شرم آور تاریخی است.

 «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا در هنگام برگزاری جلسه استیضاح برنامه‌ای ندارد و نمایندگان این کشور برای دفعه دوم در یک سال گذشته درحال استیضاح او هستند.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، ترامپ به دلیل ممنوعیت دائمی از استفاده از توییتر بعد از بلوای هفته گذشته از سوی هواداران خود در کنگره آمریکا، دیگر از طریق توییتر عقده گشایی نمی‌کند.

موافقت مجلس نمایندگان آمریکا با پیشبرد رأی‌گیری برای استیضاح ترامپ

21:20

مجلس نمایندگان آمریکا با پیشبرد طرح استیضاح دونالد ترامپ موافقت کرده است.  

این رأی‌گیری اولیه مسیر را برای تصویب طرحی که خواستار استیضاح ترامپ بابت تحریک به شورش است هموار می‌کند.

نشست مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح ترامپ آغاز شد

18:30

همزمان با برگزاری نشست بررسی لایحه استیضاح دونالد ترامپ  نیروهای امنیتی  به طور گسترده در ساختمان کنگره مستقر شده اند. در صورتی که این لایحه تصویب شود ترامپ در تاریخ آمریکا نخستین رییس جمهوری خواهد بود که دوبار استیضاح شده است و دیگر نمی‌تواند در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در چهار سال بعد حضور داشته باشد.

استقرار گارد ملی آمریکا در ساختمان کنگره قبل از برگزاری جلسه استیضاح ترامپ

18:47

11

 

در این جلسه جیم مگ‌فورن، عضو دموکرات مجلس نمایندگان گفت: هر چه ترامپ بیشتر در کاخ سفید بماند، آزادی ما بیشتر به خطر می‌افتد. او باید در برابر اقداماتی که انجام داده پاسخگو باشد.

 

مک کانل: متجاوزان به کنگره، خائن و تروریست‌های داخلی هستند!

میچ مک کانل، رییس اکثریت جمهوریخواه سنا، نیز متجاوزان به کنگره را خائن و تروریست‌های داخلی خواند.

همه نمایندگان جمهوریخواه در این جلسه  از اتحاد خود سخن گفتند. به گفته آنها، هر آن کسی که به کنگره حمله کرده باید در برابر قانون قرار بگیرد. آنها گفتند: امروز صحبت از اتحاد می‌شود، استیضاح ترامپ ما را متحد می‌کند. ما نمی‌دانیم اقدام بعدی ترامپ چیست و چه می‌خواهد بکند و یا چه جنگی به راه بیندازد؟! تروریست‌ها این بار ساختمان کنگره را هدف قرار دادند و باید همه عاملان محاکمه شوند.

جیم مک گاورن جمهوریخواه گفت: ما در حال بحث در مورد یک اقدام تاریخی به معنای واقعی جنایت هستیم و اگر رییس جمهور آمریکا نبود ما اینجا نبودیم. آیا ما می‌خواهیم در مورد وحدت گفتگو کنیم؟ من نمی توانم تصور کنم با وجود یک اختلاف رای بزرگ بین دو حزب برای استیضاح، اتحاد این کشور تامین شود.

جودی شو: آمریکا به استیضاح ترامپ فورا احتیاج دارد، او باید برکنار شود

جودی شو، نماینده جمهوری‌خواهان نیز ادامه داد: احتیاج آمریکا به استیضاح ترامپ فوری است و او باید مسئول اقداماتش باشد. ما مورد حمله تروریست هایی قرار گرفتیم که ترامپ آنها را تشویق کرده بود. او باید برکنار شود.

رودنی دیوس، دیگر نماینده جمهوری خواه هم گفت: آنچه که هفته گذشته شاهد آن بودیم ما را از هم گسیخته کرد و به دشمنان ما نشان داد که چگونه باید به ما حمله کنند.

آدام کینزینگر، نماینده جمهوریخواه کنگره و از منتقدان دائمی ترامپ، نیز اظهار کرد: ترامپ با تحریک طرفداران خود به شورش، سوگند خود را شکست و از موقعیت خود برای حمله به اصل قانونگذاری دولت سوءاستفاده کرد.

از سوی دیگر، جیسون اسمیث نماینده جمهوری خواه گفت: استیضاح اوضاع آمریکا را بدتر می‌کند. لطفا مردم را بر سیاست ترجیح دهید. بیایید به حرف مردم گوش بدهیم. هفته ویران‌کننده‌ای را آمریکا پشت سر گذاشته است. این استیضاح کشور ما را بیش از گذشته از هم گسیخته می‌کند.

تصویر دیگری از وضعیت نیروهای گارد ملی آمریکا قبل از آغاز جلسه استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان

18:47

10


تام کول: استیضاح بیشتر باعث تفرقه در کشور خواهد شد

18:37

تام کول، دیگر نماینده جمهوری خواه نیز گفت: استیضاح بیشتر باعث تفرقه در کشور خواهد شد. ۶ ژانویه ۲۰۲۱، به عنوان تاریک‌ترین روز در زمان خدمت من در حافظه‌ام زنده خواهد ماند. ما به جای اینکه به عنوان یک نیروی متحد و اکثریت در مجلس پیش برویم، بیشتر به سمت جدایی می‌رویم.

جیم جردن: آمریکایی‌ها از دوگانگی استانداردها خسته شده‌اند

18:35

جیم جردن، نماینده جمهوری خواه گفت: آمریکایی ها از دوگانگی استانداردهایی که دموکرات‌ها بدان اعتماد دارند، خسته شده اند. او همچنین گفت: نمی دانم این کار به کجا خواهد انجامید، اما پروژه برکناری برای کشور خطرناک است.

استنی هوئر، عضو باسابقه دموکرات مجلس نمایندگان گفت: اقدامات ترامپ نیاز به واکنش‌های فوری دارد. ترامپ سوگند خود را شکسته و اقدامات شورشی‌های مسلح را تحریک کرده است، اقدامات او واکنش‌های سریع می‌طلبد. در اینجا برخی از جمهوری‌خواهان حضور دارند که تصور می‌کنند استیضاح ترامپ ضروری است. او ادامه داد: ترامپ هر کاری که توانسته برای تهدید افرادی که حقیقت را فاش کرده‌اند، انجام داده است. هیچ وقت، برای انجام کار درست دیر نشده است.

جولیا برونلی، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان گفت: از جمهوری خواهان می خواهم تا به این طرح رای دهند و از قانون اساسی حمایت کنند.

لوید دگت، نماینده دموکرات در دفاع از استیضاح گفت: رییس جمهور دزدان دموکراسی را در سراسر جهان تشویق کرد و همین کار را هفته گذشته در داخل کشور نیز انجام داد.

شیلا جکسون لی: رئیس‌جمهور آمریکا یک شورشگر است

18:32

شیلا جکسون لی، نماینده جمهوریخواه نیز اظهار کرد: رییس جمهور آمریکا یک شورشگر است. او شورشی را در آمریکا رهبری کرد.

ایلهان عمر، نماینده دموکرات‌ها از جمهوری‌خواهان خواست تا به استیضاح ترامپ رای دهند و گفت حمله به کنگره به دعوت رییس جمهور ترامپ انجام شده است.

ستنی هویر، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا گفت انتظار دارد ۱۰ تا ۲۰ نفر از جمهوری‌خواهان استیضاح را کنار بگذارند.

او همچنین افزود همچنان قصد دارد متن استیضاح را به سنا ارائه کند، اما این کار را به نانسی پلوسی محول خواهد کرد.

جیم مک‌گاورن، رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: ما به اتحاد نخواهیم رسید مگر با روشن شدن حقیقت و مسئولیت‌پذیری.

رییس کمیته قوانین مجلس نمایندگان در ادامه برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه را برای ریاکاری در ایجاد وحدت سرزنش کرد.

مک‌گاورن در بخشی از سخنان خود گفت: امروز برخی از جمهوری‌خواهان سعی در تشویق به وحدت داشتند، وحدت در حالی که خودشان در تلاش برای لغو نتیجه انتخابات آزاد و منصفانه در آمریکا بودند. همچنین آن‌ها جهار سال به نطریه‌های ترامپ در تئوری توطئه دامن زدند.

چندین نماینده جمهوری‌خواه از لیز چینی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده از وایومینگ به‌دلیل حمایت از استیضاح ترامپ انتقاد کردند.

خبرنگار الجزیره از ورود مایک پنس، معاون رییس جمهور آمریکا به کاخ سفید همزمان با جلسه مجلس نمایندگان برای تایید استیضاح ترامپ خبر داد.

تصویب طرح اتهام ترامپ به تحریک و شورش

18:30

مجلس نمایندگان به صورت مقدماتی طرح اتهام ترامپ به تحریک و شورش را تصویب کرد. مجلس نمایندگان ایالات متحده اکنون در حال مصوبه برای استیضاح رئیس‌جمهور است.

مجلس نمایندگان، رأی‌گیری در مورد قوانین حاکم بر اتهام نامه ترامپ را آغاز کرده است.در تصویب اولیه اتهام نامه ترامپ ۲۲۱ نماینده رأی موافق و ۲۰۵ نماینده رأی مخالف دادند.

جمهوری‌خواهان دموکرات‌ها را به تصمیم شتاب‌زده برای استیضاح ترامپ متهم کردند و گفتند این اقدام به عمیق شدن شکاف میان مردم آمریکا منجر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر