کد خبر 491511

هراس اروپا از کشف نسخه جدید ویروس کرونا؛

نسخه جهش‌یافته ویروس کرونا در هلند هم مشاهده شده است

کشف گونه جدید ویروس کرونا در انگلیس نه تنها در این کشور بلکه در برخی کشورهای دیگر اروپا نگرانی‌هایی ایجاد کرده است به همین دلیل دولتهای اروپایی در تلاش برای اتخاذ تدابیر جدید در این زمینه هستند.

به گزارش رویترز، رسانه های انگلیس روز گذشته گزارش دادند که اعضای دولت لندن در پی شناسایی گونه جدید ویروس کرونا در جنوب شرق این کشور جمعه شب جلسه مخفیانه‌ای را تشکیل داده تا درباره تشدید محدودیت‌های کرونایی برای مهار این ویروس تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، شناسایی گونه جدید ویروس کرونا در انگلیس نگرانی هایی را در میان مقامات و مردم اروپا ایجاد کرده است.

در این میان همزمان با شناسایی گونه جدید ویروس کرونا، هلند قرار است از امروز پروازهای حامل مسافران از مبدا انگلیس را ممنوع کند.

این ممنوعیت سفر از انگلیس به هلند در حالی تا اول ژانویه ( ۱۲ دی) پابرجا خواهد ماند که دولت آدمستردام روز یکشنبه اعلام کرد که در حال نظارت بر تحولات مرتبط با کشف این گونه جدید ویروس کرونا در انگلیس و احتمال سرایت آن به دیگر کشورهای اروپایی است.

وزارت بهداشت هلند در بیانیه‌ای اعلام کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهند ویروس جهش‌یافته کرونا که از آن نوع که انگلیس قبلاً اعلام کرده بود در این کشور هم مشاهده شده است.

دولت هلند همچنین برای کنترل شیوع کرونا به شهروندان این کشور توصیه کرده فعلا سفر نکنند مگر در شرایط کاملا ضروری.

در همین حال دولت سوئد نیز اعلام کرد که شدیدترین محدودیت ها را از زمان آغاز شیوع کرونا در این کشور اعمال می کند. این محدودیت ها از چهار روز دیگر در سوئد آغاز و تا ۲۴ ژانویه ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری رویترز همچنین در خبر دیگری عنوان کرد که یک مشاور ارشد امور بهداشتی انگلیس در مورد وجود گونه جدید کشف شده ویروس کرونا در کشورهای دیگر علاوه بر انگلیس هشدار داد.

پاتریک والانس مشاور ارشد امور علمی در انگلیس گفت : فکر می کنیم این گونه جدید ویروس کرونا ممکن است در دیگر کشورها نیز وجود داشته باشد. ممکن است در انگلیس شیوع‌ آن آغاز شده باشد اما در این رابطه مطمئن نیستیم.

شناسایی گونه جدید ویروس کرونا چند روز پیش از سوی وزیر بهداشت انگلیس مطرح شد. وی اظهار داشت که این گونه اولین بار در منطقه کنت واقع در جنوب شرق انگلیس کشف و بیش از هزار مورد ابتلا به آن شناسایی شده است.

«مت‌ هنکاک» بیان داشت که این ویروس با سرعت بیشتری نسبت به گونه فعلی در حال گسترش در مناطق جنوب شرق انگلیس است. او تلاش کرد تا این مساله را کم اهمیت جلو دهد و بیان داشت که هنوز نشانه‌ای یافت نشده که ثابت کند واکسن کرونا برای مقابله با گونه‌ جدید، اثربخش نیست.  

عملیات تزریق واکسن کرونا از سه‌شنبه ۱۸ آذر در سراسر انگلیس آغاز شد. دولت این کشور امیدوار است که تا تابستان سال آینده جمعیت ۶۶ میلیون نفری این کشور واکسینه شوند.  

تاکنون بیش از ۲ میلیون نفر در سراسر انگلیس به کرونا مبتلا شده اند که حدود ۶۷ هزار نفر فوتی داشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر