کد خبر 491298

منابع مطلع خبر دادند؛

احتمال خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا

منبعی در دولت انگلیس می‌گوید در صورت عدم تغییر موضع اتحادیه اروپا در مذاکرات با لندن، این کشور در پایان سال جاری میلادی بدون توافق تجاری از این اتحادیه خارج می‌شود.

به گزارش رویترز، در حالی که کمتر از دو هفته به موعد اجرایی شدن خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (موسوم به برگزیت) باقی مانده، دو طرف از یکدیگر انتظار دارند که برای رسیدن به توافقی در ۹ ماه مذاکره بر سر روابط تجاری بعد از برگزیت، پیش قدم شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،  «رویترز» اعلام کرد که منابع مطلع در دولت انگلیس بامداد یکشنبه گفتند که در صورت عدم تغییر اساسی موضع اتحادیه اروپا در این مذاکرات، لندن در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی بدون توافق تجاری از این اتحادیه خارج می‌شود.

این منبع - که خواست نامش فاش نشود - به رویترز گفت: «ما باید هر توافقی را به درستی حاصل کنیم و بر مبنای مفادی باشد که به رأی مردم انگلیس [برای خروج از اتحادیه اروپا] احترام بگذارد. متاسفانه اتحادیه اروپا در کسب انعطاف از کشورهای عضو دچار مشکل است و به داشتن خواسته‌های ناهمگون با استقلال ما ادامه می‌دهد».

وی همچنین افزود: «ما نمی‌توانیم توافقی را بپذیریم که اجازه کنترل ما بر قوانین یا آب‌ها [سرزمینی] خود را ندهد. ما به سنجیدن هر راه ممکن برای یک توافق ادامه می‌دهیم اما بدون تغییر اساسی از کمیسیون، ما در ۳۱ دسامبر بر اساس مقررات سازمان جهانی تجارت [از اتحادیه اروپا] خارج خواهیم شد».

پیش از این نیز، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس هشدار داده بود با توجه به باقی ماندن اختلافات درباره برخی مسائل مهم، همچنان خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا محتمل‌ترین گزینه است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر