کد خبر 489306

روسیه از همه طرف‌های برجام خواست خویشتن‌دار باشند؛

لاوروف: ایران آماده بررسی موضوعات دیگر است اما نه به عنوان شرط احیاء برجام

وزیر امور خارجه روسیه با اعلام اینکه برخی تلاش می‌کنند بندهای دیگری را به برجام بیفزایند، تأکید کرد که برجام نه می‌تواند اصلاح شود و نه می‌تواند مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه شنبه شب طی مصاحبه‌ای امکان هرگونه اصلاح یا تجدیدنظر در برجام را رد کرد.

لاوروف در این رابطه تصریح کرد: «ما مواجه هستیم با کسانی که تلاش می کنند به فرایند احیاء برجام ، مسائل دیگری را اضافه کنند که در برجام از آنها نام برده نشده است. شما می دانید منظورم چیست. این مسائل می تواند بررسی شود ، اما نه در چاچوب برجام ، زیرا برجام نه می تواند اصلاح شود و نه مورد تجدید نظر قرار گیرد.»

وزیر امور خارجه روسیه که با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفتگو می‌کرد، افزود: «تا آنجا که من می‌دانم، ایران نیز آماده بررسی موضوعات دیگر است اما نه به عنوان شرط احیاء برجام»

لاوروف در ادامه خاطرنشان کرد: «من فکر می‌کنم که در آمریکا کسانی هستند که می‌خواهند که برجام برای همیشه به خاک سپرده شود، البته به دست ایرانیان. در اینجا موضوع مهم، شکیبایی نشان دادن برای احیاء ظرفیت برجام است. چراکه برجام از یکسو موازنه‌ای بین تعهداتی است که ایران بر عهده گرفته و از سوی دیگر تضمینی برای مشارکت ایران در فرایند‌های اقتصاد جهانی، بدون هر گونه محدودیت است.»

وی در پایان اظهار داشت: «نظر من و نه تنها من، برجام دستاور دیپلماسی، و دستیابی به برجام، پیروزی بزرگی بعد از سال‌ها مذاکره بود. برجام همچنین دستاوردی در حوزه عدم اشاعه و عادی سازی روابط ایران با دنیای غرب است، به همین خاطر ایجاد وضعیتی که در برجام اختلال ایجاد شود و ایران را در آن مقصر بدانند به نفع ما نیست.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر