کد خبر 479471

امروز صورت گرفت:

تحریم بلاروس توسط اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز جمعه الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس و ۱۴ مقام دیگر را به دلیل نقش آنها در سرکوب معترضانِ به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در این کشور تحریم کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از یورو نیوز، بروکسل در بیانیه‌ای اعلام کرد که علاوه بر الکساندر لوکاشنکو، پسرش ویکتور لوکاشنکو که مشاور امنیت ملی این کشور نیز هست، در فهرست این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

در چهارچوب تحریم‌های جدید، این ۱۵ نفر اجازۀ سفر به دیگر کشورهای اتحادیه را ندارند و دارایی‌هایشان نیز مسدود می‌شود. شرکت‌ها و شهروندان اتحادیه اروپا نیز از هرگونه داد و ستد و همکاری مالی با آنها منع شده‌اند.

اعتراضات بلاروس که از زمان برگزاری انتخابات در ۹ اوت آغاز شده، سراسر این کشور را فرا گرفته است و نیروهای امنیتی نیز تا کنون بیش از ۱۵ هزار نفر از معترضان را دستگیر کرده‌اند.

در حالی که الکساندر لوکاشنکو مدعی کسب ۸۰ درصد آراء است، منتقدان او از جمله اتحادیه اروپا او را به تقلبی گسترده در این انتخابات متهم می‌کنند و مردم بلاروس نیز به اعتراضات خود همچنان ادامه می‌دهند.

در همین راستا روز پنج‌شنبه حدود ۲۰۰ معلول در مینسک، پایتخت این کشور تجمع کرده و اعتراض خود را به عملکرد حکومت او اعلام کردند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که لوکاشنکو «مسئول سرکوب خشونت آمیز دستگاه‌های دولتی قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است، به ویژه از مسیر حذف نامزدهای اصلی مخالفت، بازداشت‌های خودسرانه، بدرفتاری با مردم در جریان راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز و ارعاب و خشونت علیه خبرنگاران.»

با احتساب تحریم‌های جدید، در مجموع ۵۹ نفر از مقامات بلاروس تا کنون از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر