کد خبر 478353

بازارها پس از سه‌شنبه سرنوشت

فردا انتخابات ریاست جمهوری و کنگره آمریکا برگزار خواهد شد و نتیجه آن بر بازارهای مختلف و اقتصاد این کشور و جهان اثرات فراگیر خواهد داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ ابهام درباره نتیجه این انتخابات و احتمال به چالش کشیده شدن آن، ماه‌هاست سبب نگرانی سرمایه‌گذاران بوده و هنوز هم این نگرانی وجود دارد. تردیدی وجود ندارد که اگر برای مدتی طولانی نتیجه قطعی انتخابات مشخص نشود، لطمات بزرگی به اقتصاد وارد می‌شود.

در نظرسنجی‌های مختلف بایدن از ترامپ جلوتر بوده و نیز احتمال آنکه دموکرات‌ها بتوانند مجلس سنا را نیز مانند مجلس نمایندگان به کنترل خود درآورند، زیاد است. درباره آنچه فردا رخ خواهد داد یعنی نتیجه انتخابات، پیش‌بینی‌های متنوعی مطرح شده و هر تحلیلگر، استدلال‌هایی برای اثبات نظر خود ارائه داده است. این به آن معناست که تا وقتی دولت و کنگره بعدی تشکیل نشود و در عمل برنامه‌ها به اجرا درنیاید، نمی‌توان گفت اثر پیروزی هر یک از دو نامزد بر بازارهای مختلف چه خواهد بود.

موضوع مهم دیگر این است که شرایط کنونی آمریکا و جهان عادی نیست یعنی همه‌گیری کرونا اقتصاد جهان را به رکود کشانده و هر رویداد منفی از جمله به چالش کشیده شدن نتیجه انتخابات در آمریکا بر لطماتی که به اقتصادها وارد می‌شود، خواهد افزود.

در مطالب حاضر به سه سناریوی مربوط به نتیجه انتخابات فردا، اثرات نتیجه انتخابات بر بازار مواد خام، اثرات انتخابات بر پنج اقتصاد نوظهور و چند احتمال مهم اشاره شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر