کد خبر 474321

شبکه خبری الجزیره قطر خبر داد:

کاهش بی‌سابقه رشد اقتصادی قطر در ۸سال گذشته

شبکه خبری الجزیره قطر چهارشنبه شب در گزارشی اعلام کرد که اقتصاد این کشور در چهارماهه دوم سال جاری میلادی، ۶.۱درصد کاهش یافته که این میزان در هشت سال گذشته بی‌سابقه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، الجزیره گزارش داد: اقتصاد قطر در میان محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، دستکم از سال ۲۰۱۲ بدترین عملکرد را داشته است.

براساس برآورد سازمان برنامه ریزی و آمار قطر، تولید ناخالص داخلی این کشور ثروتمند گازی از آوریل تا ژوئن (فرودین /تیر) ۶.۱ درصد کاهش یافته است.

شیوع ویروس کووید-۱۹ ضربات مهلکی به بخش‌های حمل‌ ونقل، انبارداری، خورده فروشی، اقامت وخدمات تفریحی در بزرگ‌ترین شرکت حمل گاز طبیعی مایع در جهان در قطر وارد کرده است.

براساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، تولید ناخالص داخلی قطر در سال جاری ۴.۵ درصد کاهش خواهد یافت که کمترین میزان رکود اقتصادی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

کاهش کمتر رشد اقتصادی در قطر شاید به خاطر اقدامات پیشگیرانه دوحه برای مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع کرونا باشد، در همین راستا اتاق بازرگانی قطر فروردین ماه ۹۹ به منظور کاهش آثار اقتصادی ناشی از اقدامات بازدارنده اتخاذ شده برای در امان ماندن شهروندان و اتباع خارجی مقیم این کشور از ویروس کرونا طرح موسوم به «همبستگی» با هدف حمایت از شرکت‌های کوچک را در پیش گرفت.

بیش از ۳۸ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و یک میلیون و ۹۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دولت‌ها، مردم خود را در خانه نگه داشته و کسب و کارها را با اعمال محدودیت‌های سخت جهت مهار همه گیری ویروس کرونا تعطیل کرده‌اند.

آمریکا، هند و برزیل سه کشوری هستند که بیشترین بیماران کرونایی در جهان را دارند، بطوری که تنها در ایالات متحده، شمار مرگ و میر کرونا به بیش از ۲۲۰ هزار نفر رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر