کد خبر 469659

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد:

وخامت اقتصاد جهان کمتر از انتظارات است

آخر هفته گذشته یکی از مقامات ارشد «صندوق بین‌المللی پول» اعلام کرد چشم‌انداز اقتصادی جهان به تیرگی آنچه پیش از این پیش‌بینی می‌شد، نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این پیش‌بینی خوش‌بینانه عمدتا‌ ناشی از تحولات مثبتی است که به‌تازگی در اقتصاد چین و سایر اقتصادهای پیشرفته جهان مشاهده شده است. با این حال گری رایس، سخنگوی صندوق می‌گوید چشم‌انداز جهانی در مجموع به‌خاطر اثرات شوک‌های بیماری کرونا بر بسیاری از بخش‌های اقتصادی پرچالش باقی‌مانده است.

او با اشاره به نگرانی صندوق پیرامون سطحی رو به افزایش بدهی‌ها اظهار کرد بسیاری از بازارهای نوظهور و اقتصادهای در‌حال‌توسعه وضعیت مشروطی را تجربه می‌کنند. قرار است «صندوق بین‌المللی پول» تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان خود را در تاریخ ۱۳ اکتبر منتشر کند. در گزارش ماه ژوئن این نهاد با برآوردی کاهشی از رشد جهانی، اعلام کرد اقتصاد جهانی در سال‌جاری عمدتا‌ به‌خاطر شوک‌های بیماری کرونا منفی ۹/ ۴درصد کوچک‌تر خواهد شد. گفتنی است در گزارش آوریل، کاهش رشد اقتصادی جهان در ۲۰۲۰ منفی سه درصد پیش‌بینی شده بود. در حالی‌که سخنگوی صندوق در بیانات روز پنج‌شنبه خود رقم جدیدی از رشد اقتصادی جهان اعلام نکرد، اما مدعی شد که آمارهای عملکرد اخیر اقتصادی چین و سایر اقتصادهای پیشرفته فراتر از انتظارات بوده است. او در کنفرانس مطبوعاتی منظم خود گفت: «آمارهای اخیر حاکی از آن است که چشم‌انداز اقتصادی جهان احتمالا‌ قدری کمتر نسبت به گزارش ۲۴ژوئن وخیم است، چراکه بخشی از اقتصادجهانی بازگشت خود را از رکود آغاز کرده است.» به گفته او، پس از تعطیلی‌های گسترده مقابله با شیوع بیماری کرونا، در تجارت جهانی نیز به‌تدریج نشانه‌هایی از بهبود نمایان شده است. او می‌گوید: «اما من تاکید می‌کنم که ما از مشکلات خارج نشده‌ایم و چشم‌انداز همچنان پرچالش باقی مانده است، به‌خصوص برای بازارهای نوظهور و اقتصادهای درحال‌توسعه.» به گفته او وضعیت پرچالش این کشورها عمدتا‌ به‌خاطر ضعف تقاضای داخلی، کاهش تقاضای صادرات، کاهش مبالغی که مهاجران به کشورهای خود می‌فرستند و رکود عمیق بخش گردشگری است: «در مجموع،‌ ما بسیار نگران هستیم که این بحران موفقیت‌های سال‌های اخیر در کاهش فقر را معکوس کند.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر